Pokud dokážete rozluštit nápis na kamenné desce staré 230 let, starosta vám vyplatí 2000€

Libujete si v hlavolamech a hádankách? Pak neváhejte a využijte nabídku francouzské vesničky, která nabízí odměnu 2000€ (v přepočtu 51 430 korun) každému, kdo dešifruje řadu písmen a symbolů vytesaných do kamene.

V severozápadní Francii poblíž vesnice Plougastel-Daoulas se vždy s odlivem objevuje kámen, který má na sobě poselství, jež se nepodařilo dodnes nikomu rozluštit. Poprvé byl kámen objeven už před pěti lety, jeho stáří se odhaduje na více než 200 let.

Jak uvedla francouzská zpravodajská agentura AFP, jedna strana kamene je pokryta neuspořádanými symboly včetně obrázků plachetnic a srdce. Kromě toho se mezi symboly objevují i data 1786 a 1787. Véronique Martin, tamní úřednice pro AFP uvedla, že tato data odpovídají výstavbě několika dělostřeleckých baterií, které sloužily k ochraně nedaleké pevnosti.

Zda má poselství na kameni s tímto faktem nějakou spojitost, mate akademiky i amatérské lingvisty již řadu let. Proto se starosta vesnice rozhodl vyhlásit soutěž, které se můžete zúčastnit i vy a pokud se vám podaří text rozluštit, obdržíte navíc hodnotnou odměnu, která v přepočtu činí neuvěřitelných 51 430 korun.

Podle AFP tvoří čitelnou část znaků tato písmena: ROC AR B… DRE AR GRIO SE EVELOH AR VIRIONES BAOAVEL… R I OBBIIE: BRISBVILAR… FROIK…AL. Vaše odpovědi, prosby o detailní fotografie kamenné desky, nebo otázky spojené s dešifrováním textu můžete zasílat na emailovou adresu veronique.martin@mairie-plougastel.fr.

Zdroj: LiveScience.com

Sdílet: