Podzemní Galapágy, to je oblast plná starověkého života nacházející se 2,4 km pod zemí

Desetiletá spolupráce mezi vědci odhalila milióny a milióny mikroorganismů, žijících míle pod povrchem země. Je to vůbec poprvé kdy odborníci vypočetli velikost tajemného pokladu života a své výsledky zveřejnili na výročním zasedání Americké geofyzikální unie. A podle výsledků je více života hluboko v podzemí naší planety než na jejím povrchu.

Přibližně 70 % z celkového počtu mikrobů na naší planetě, žije v podzemí. Celkově mikroby představují přibližně 15 až 23 miliard tun uhlíků, což je stokrát vyšší uhlíková hmotnost než u všech lidí na Zemi.

Pokud jde o popis mikroorganismů, vědci se v tomto ohledu jen lehce dotkli povrchu. První pohledy však naznačují, že genetická rozmanitost života pod povrchem může být srovnatelná, nebo dokonce překračovat život na povrchu.

Kanadský důl Kidd Creek

Rozmanitost podzemí, proto začala být přezdívána jako „Podzemní Galapágy“. Nicméně nečekejte žádné obří želvy a podobně. Bakterie a jejich evoluční bratranci, archea pod povrchem dominují. Mimo nich ale vědci zaznamenali i Eukaryota. V hloubce přes 2,4 km v bývalém jihoafrickém zlatém dole, byly zase objeveny hlístice.

„Před deseti lety jsme odebrali vzorky jen z několika míst, u kterých jsme očekávali výskyt života“, uvedla autorka studie Karen Lloyd, profesorka mikrobiologie na univerzitě v Tennessee ve svém veřejném prohlášení. „Nyní díky ultra hlubokému odběru vzorků víme, že život najdeme všude. A to hranice pro odebrání vzorků dosáhla pouze malé části, jinak hluboké biosféry.“

Tuto desetiletou studii navíc podpořil nedávný objev vědců z univerzity v Torontu. V kanadském dole Kidd Creek, který je domovem jedné z nejstarších vod na Zemi, byly objeveny vysoké hodnoty síranu a vodíku podporující mikrobiální život. Ve vzorcích vody ze dvou vrtů se v sedimentech objevily mikrobiální buňky, což potvrzuje fakt, že pod zemským povrchem skutečně život existuje i když v té nejmenší formě.

Úvodní fotografie: Ilustrační záběr

Sdílet: