Podmořský svět překvapuje! Nové mapy odhalují skryté jeskyně plné života a fascinujících jevů

5/5 - (1 vote)

Povrch naší Země je probádaný křížem krážem. Můžeme říci, že nás nemá už čím překvapit. To se ale nedá říci o podmořském světě. Hluboko pod povrchem oceánu u jižního Kalifornského zálivu, existuje famózní scenérie, plná ohromujícího života. Ale teprve teď vědci začínají chápat, jak tento rozmanitý ekosystém vzkvétá a přežívá v tak zdánlivě nepřátelském prostředí.

Dvoudílná mise se skládala z mapování hydrotermální větrací oblasti známé jako Auka a nově objevené oblasti JaichMatt, vzdálené pouze 2 kilometry. Obě oblasti vzbuzují pozornost vědců zvláště kvůli neobvyklým chemickým a geologickým interakcím v sopečném hlubinném prostředí. JaichMaat ale není jen domovem mnoha hydrotermálních kalcitových kopců, dosahujících až 25 metrů a odvzdušňovacích tekutin, které dosahují teplot 287 ° C (549 ° F). Během podmořského průzkumu byly také odhaleny neidentifikovatelné druhy a rysy, jako například hydrotermální tekutiny vlévající se do „podzemních jezer a vodopádů“.

Největší průduch, vhodně pojmenovaný Tay Ujaa nebo také „Big Cave“, sestává z vápencových jeskynních struktur, které vznikly jako vedlejší produkt hydrotermální aktivity. V této části jeskyně se drží třpytivá voda, než přeteče horizont, pak nastane efekt opačného vodopádu.

Hydrotermální průduchy jsou otvory v mořském dně, kde ohřátá voda bohatá na minerály proudí do oceánu, což v podstatě vytváří podvodní termální prameny. Podobné, těm na zemi. Díky tomu mohou hlubokomořské průduchy hostit celou řadu bizarních tvorů.

ROV SuBastian / SOI

Jedním příkladem by mohla být Xenoturbella profunda, lépe známá jako „hlubokomořská ponožka“. Navzdory tomu, že podivnému tvoru chybí zuby, jeho největší pochoutkou jsou škeble. Ostatní druhy, obvykle nalezené v non-hydrotermálních podmínkách, jako jsou sasanky a různé druhy červů, byly objeveny v blízkosti a kolem hydrotermálních průduchů. Tým doufá, že sekvence genomů těchto a dalších mikrobiálních organismů, zapojených do procesů metanu a uhlovodíků, pomůže lépe porozumět tomu, jak tyto složité ekosystémy komunikují s okolním světem.

Hluboký oceán jako jedna velká neznámá

„Hydrotermální struktury jsou fenomenální. Zvířata a bakterie, které jsou podporovány větracími otvory, jsou různorodé, protože chemie kapalin je odlišná od běžných otvorů sulfidového typu.“ Uvedla výzkumná specialistka Jennifer Paduanová ve svém prohlášení.

ROV SuBastian / SOI

Tuto oblast, která byla poprvé objevena v roce 2015, navštívili vědci jen několikrát. Pro lepší zkoumáni, již známé oblasti Auka, ji chtěl tým zmapovat pomocí přístrojů s vysokým rozlišením. Využity byly také autonomní vozidla, která našla nové průchody, jako JaichMaat. Přestože jsou hydrotermální podmořské zóny klíčové při formování naší planety, jsou doposud málo pochopené.

ROV SuBastian/SOI

„Hluboký oceán je stále jedním z nejméně probádaných míst sluneční soustavy“, uvedl vedoucí týmu Robert Zierenberg. „Mapy naší planety nejsou tak podrobné, jako mapy Merkuru, Venuše, Marsu nebo Měsíce, protože mapovat pod vodou,je opravdu oříšek.”

Zdroj: schmidtocean.org,  oceanservice.noaa.gov

Sdílet: