Pod mistrovským dílem Leonarda da Vinciho byla odhalena skrytá malba

5/5 - (2 votes)

Madona ve skalách je jeden z nejslavnějších obrazů slavného malíře Leonarda da Vinciho, není se tedy čemu divit, že bude středem pozornosti na průlomové výstavě věnované renesančnímu mistrovi. Před vystavením byl obraz v Londýnském národním muzeu podroben analýze, ačkoliv jde o běžný postup, odhalil nevídané. Pod dílem se ukrývá skrytá kompozice.

Obraz Madony ve skalách vyobrazuje Pannu Marii společně s malým Janem Křtitele a Ježíšem, kterého zezadu přidržuje anděl. Nicméně odborníci v Londýnském muzeu odhalili pod malbou původní náčrty, kde je anděl spolu s malým Ježíšem Kristem na zcela jiné pozici v porovnání s originálem, který známe dnes.

„Skrytá kompozice ukazuje, že obě postavy byly původně umístěny výš. Anděl směřoval celým tělem ven a konejšivě se díval na malého Ježíše, kterého držel v těsnějším obětí.“ Uvedli mluvčí Národního muzea v tiskové zprávě. Již před deseti lety ukázala studie obrazu, že se rozvržení malby během tvorby změnilo. Dokonce byly patrné náznaky dalších postav, což rozvířilo vlnu debat o tom, jak měl původní obraz vypadat.

Na fotografii můžete vidět původní verzi i skrytou kompozici

Odborníkům se podařilo skryté malůvky objevit jen díky zinku v barvě. Právě tento minerál se objevuje v makro rentgenových fluorescenčních skenech, který je používán k ověřování a analýze historických obrazů.

Skrytá kompozice obrazu Madona ve skalách

Kromě změny pozice dvou postav byly zaznamenány i další změny, jako je například sklon hlavy malého Ježíše, nebo styl kudrlinek na vlasech anděla. Proč však Leonardo da Vinci změnil kompozici obrazu a upustil od původní verze však zůstává záhadou. Pokud si chcete obraz prozkoumat na vlastní oči, budete si muset udělat výlet do Londýna, a to v období od listopadu 2019 do ledna 2020. Madona ve skalách bude součástí multisenzorické výstavy v Londýnském národním muzeu.

Zdroj: IFLScience.com

Sdílet: