Pod Evropou byl objeven ztracený kontinent starý více než 200 milionů let

5/5 - (2 votes)

Evropa i jiné kontinenty nevypadaly vždy tak, jak je známe dnes. To nás ale učili už na základní škole. Co nám ale učitelé ani učebnice nemohli do této doby říci, je fakt, že pod Evropou leží dávno ztracený kontinent. Před 240 milióny let byl na místě dnešní Evropy zcela jiný kontinent, který je nyní skrytý pod její jižní částí.


Geologové zkoumali jižní část Evropy, respektive její tektonickou část, už celé roky. Nebylo vůbec jednoduché shromáždit informace o tom, jak oblast vypadala kdysi, jak se vyvíjela a měnila. Díky detailní analýze však dokázali odborníci sestavit časovou osu, která popisuje existenci kontinentu pod kontinentem.

Kontinent měl název Greater Adria a podle geologů vznikla přibližně před 240 milióny let oddělením od superkontinentu s názvem Gondwana. Následně se pevnina dala do pohybu směrem na sever. Ještě před 140 milióny let byla rozloha Greater Adria srovnatelná s dnešním Gronskem, akorát byla celá ponořená v tropickém oceánu. K další změně došlo před 100 milióny lety, kdy se dnešní Evropa s Greater Adriou srazily, díky čemuž se sedimenty vynořily na povrch.

Dnes po ztraceném kontinentu zůstaly jen vápencové útvary v pohořích nacházejících se v jižní části Evropy. Zkoumání pozůstatků této prehistorické pevniny nebylo vůbec jednoduché. Jsou totiž roztroušeny napříč 30 zeměmi – od Španělska až po Irán. Geologové se tak na pozůstatky pevniny a shromáždění informací museli soustředit celých deset let, než se jim povedlo veškeré údaje sesbírat a dostat na jedno místo.

Zdroj: Sciencemag.org

Sdílet: