Pod Antarktidou se skrývá ohromný podzemní svět plný jezer a řek

Na území Antarktidy došlo k znovuobjevení pozoruhodného podzemního světa. Obrovská jeskyně plná jezer a řek byla objevena už během prvních výprav na Antarktidu. Poté byla na dlouhou dobu uvržena do zapomnění, když byl její vchod zasypán kusy ledovce. Nicméně členům ukrajinského týmu se podařilo najít jiný vchod, díky čemuž mohl být podzemní svět znovu odhalen.

Ukrajinskému týmu se podařilo najít vchod do rozsáhlé podzemní jeskyně, a to na ostrově Galindez. Jeskynní systém je třikrát větší, než odborníci předpokládali. Je složena ze tří úrovní s celkovou šířkou 200 metrů. Podle průzkumníků se uvnitř nachází řeka a dvě jezera. Kromě toho našli péra ptáků, pro které je jeskyně útočištěm.

Ostrov Galindez je útočištěm ukrajinské stanice Akademik Vernandski od roku 1953. Založena byla britskými vědci a původně byla pojmenována Faraday v roce 1996 ji převzali Ukrajinci. Právě poblíž stanice, pod vrcholem ledovce, byl objeven vchod do jeskyně. Když byla ale jeskyně objevena poprvé, vchod se nacházel na druhé straně ostrova. Členové průzkumnického týmu hovoří o znovuobjevení jako o velkém štěstí. Fotografie z expedice jsou dechberoucí.

Fotografie: Ministerstvo školství a vědy Ukrajina

Sdílet:
Loading...