Pod Antarktidou byly objeveny starobylé skalní útvary. K čemu slouží?

Hluboko pod zamrzlými pustinami Antarktidy detekovali vědci prastaré geologické útvary, které silně ovlivňují model tání kolem největšího šelfového ledovce tohoto kontinentu. Stovky miliónů let stará skalní struktura koriguje průtok vody kolem Rossova šelfového ledovce, který zároveň zabraňuje tomu, aby se do oceánu uvolňoval led z Antarktidy.

Skalní útvary pod nehostinnou Antarktidou se geologům z Kolumbijské univerzity podařilo odhalit díky speciální technologií IcePod. Jde o skenovací technologii, která měří výšku a tloušťku ledovcových šelfů včetně jejich vnitřní struktury spolu s magnetickými a gravitačními signály jejich podloží. V podstatě by se dalo říci, že IcePod dokáže proniknout stovky metrů do útrob ledovců a odhalit tak jejich základní geologické útvary, které satelity nejsou schopny zachytit.

Jak se uvádí v nově publikované studii, geologická hranice mezi východní a západní Antarktidou vytvořila jakousi divizi pod kontinentem, která současně chrání Rossův šelfový ledovec před teplejší vodou a následným táním. „Ze získaných dat lze vidět, že geologická hranice na dně oceánu, je na východní straně Antarktidy mnohem hlubší než na západě, což ovlivňuje cirkulaci vody pod šelfovým ledovcem.“ Uvedla mořská geoložka Kirsty Tinto z Kolumbijské univerzity.

Pomocí shromážděných geologických dat a počítačové simulace bylo zjištěno, že skalní útvary zastaví teplejší vodu, ta se dostane jen k hraniční liště ledovcového šelfu, kde se vlévá směrem k podmořskému dnu. Na druhou stranu v letních měsících mohou geologické struktury urychlit tání podél východního okraje, a to částečně díky polynie v Rossově moři.

Nová studie, která byla publikována časopisem Nature Geoscience také navazuje na další cíl vědeckého týmu. Jedná se o projekt ROSSETA-Ice, který si klade za cíl objasnit budoucí modely tání kolem Antarktidy a potencionální dopad na zbytek naší planety. Jak uvádí Helena Amanda Frickerová z institutu oceánografie v Kalifornii „Abychom porozuměli Antarktidě a tomu, jak funguje, musíme vzít v potaz veškerý led, oceán, atmosféru a geologii s tím, jak se vzájemně ovlivňují napříč vzdáleností a časovými úseky. Právě tento projekt posune hranici našeho chápání v této oblasti.“

Zdroj: ScienceAlert.com

Sdílet:
Loading...