Pobřeží Anglie čistí od plastů robotický žralok. Za rok dokáže “sežrat” více než 15 tun odpadu

Zdá se, že v Holandsku vznikají samé dobré nápady, jak pomoci naší planetě. Mezi ty nejznámější patří projekt The Ocean Cleanup. Mezi ty méně známé nizozemské společnosti pak  RanMarine Technology se svým projektem Wasteshark. Jakýsi robotický žralok má pomoci odstranit plastový odpad hned u pobřeží a zabránit tak, aby se dostal do otevřeného oceánu. Po testování v Dubaji si už robotický žralok plave u pobřeží Spojeného království.

Znečištění světového oceánu plastovým odpadem je velmi vážným globálním problémem tohoto tisíciletí. Na co však budeme čistit oceán, když nám do něj bude neustále z pevniny proudit další a další odpad? Z tohoto úhlu pohledu je tak nejlépe začít u pobřeží, odkud se plasty dostávají do otevřeného oceánu. A právě s touto myšlenkou vznikl i plasty požírající robotický “žralok”.

Vyvinula jej nizozemská společnost RanMarine Technology a nazvali ho Wasteshark. Na žraloka se sice nepodobá, ale odpad skutečně požírá. První testy proběhly v Dubaji, a protože dopadly pozitivně, robotický žralok se vydal na svou první misi. Ta probíhá ve spolupráci s WWF (Světový fond na ochranu přírody) a Sky Ocean Rescue v severní části anglického hrabství Devon v oblasti přístavu Ilfracombe. Jejím cílem je odstranit plastový odpad z pobřežních oblastí a uchránit tak místní vzácné biotopy.

Robotický žralok nevydrží pracovat dlouho. Musí být napájen v nabíjecí stanici v průměru každých osm hodin. Právě proto se hodí na čištění pobřežních oblastí, kde má neustále přístup ke své “základně”. Pokud by pracoval 5 dní v týdnu za rok by dokázal odstranit více než 15 tun odpadu. Během jedné “směny” ho dokáže sesbírat až 60 kg. Jelikož funguje na elektromotor, neprodukuje žádné emise.

Žralok Obrovský
Zařízení, které se žralokem inspirovalo

Společnost RanMarine Technology se při vývoji robotického žraloka inspirovala fyziologií žraloka obrovského. Ten se v oceánu pohybuje velmi pomalu, živí se výhradně planktonem, který požívá tak, že plave s doširoka otevřenými ústy. Obdobně tedy funguje i jeho robotický bratr. V pobřežních oblastech se pohybuje podle předem naprogramovaného plánu za pomoci GPS. Ze sklizeného odpadu budou podle tiskové zprávy RanMarine Technology vyráběny například i kajaky.

Zdroj: independent.co.uk