Plovoucí Černobyl? Rusko pošle první plovoucí jadernou elektrárnu přes Severní ledový oceán

Rusko plánuje vyslat první plovoucí jadernou elektrárnu Akademik Lomonosov, 3000 mil přes polární kruh. Ambiciózní projekt má i své odpůrce, kteří elektrárnu pojmenovali jako „plovoucí Černobyl“, je ve výstavbě téměř dvě desetiletí a zamíří do malého arktického přístavního města Pevek.

Akademik Lomonosov je 144 metrů dlouhá a 30 metrů široká loď, která nedávno dostala nový nátěr v ruských barvách, kotví v přístavu Murmansk na severozápadě Ruska. Už za měsíc se vydá na dlouhou cestu přes Severní ledový oceán do města Pevek na severu poloostrova Čukotka.

Cesta bude náramně zajímavá, jelikož samotná loď s výtlakem 21 tisíc tun není schopná samotné plavby, okolo Sibiře jí potáhne ledoborec. Na palubě Akademik Lomonosov jsou pak dva tlakovodní reaktory KLT-40 o výkonu 70 MW. Jak informovala místní federální agentura Rosatom, jejich test proběhl úspěšně a bez komplikací.

Samozřejmě ruský plán poslat dva reaktory přes oceán a nechat je zakotvené v divokých vodách se však neobešel bez kritiky. Ochránci přírody z organizace Greenpeace upozorňují na potencionální nehodu lodi, která by způsobila nukleární a ekologickou katastrofu. I z tohoto důvodu si plavidlo vysloužilo přezdívku „plovoucí Černobyl“ nebo „Černobyl na ledu“ s odkazem na explozi sovětského reaktoru v roce 1986.

Ruské úřady takové přirovnání nebere na lehkou váhu a značně se proti němu brání. Vnitřní inženýr ochrany životního prostředí na palubě Lomonosova, Vladimir Iriminku, pro CNN argumentoval tím, že Černobyl a plovoucí jadernou elektrárnu nelze srovnávat, protože oba reaktory fungují na zcela jiném principu. „Loď bude kotvit v arktických vodách, reaktory se tak budou neustále ochlazovat. Navíc bude přikotvená tak pevně, že jej nevytrhne ani obří tsunami. Kdyby se snad loď dostala do vnitrozemí, je v ní záložní systém, který reaktor dokáže chladit 24 hodin bez elektrického proudu.“

Na druhou stranu experti z organizace Bellona, jež monitorují jaderné projekty napříč světem uvádí, že 24 hodin je málo v případě, že by měla tsunami vyplavit loď s reaktory mezi obydlí na vzdálené Sibiři.

Akademik Lomonosov je pilotním kusem flotily plovoucích elektráren, kterými chce Rusko dodávat energii do vzdálené oblasti Sibiře, bohatých na nerostné suroviny. Cílem lodě je přístavní městečko Pevek, jež je nejsevernějším městem na území Ruské federace. Plovoucí elektrárna by se tak stala nejseverněji položenou jadernou elektrárnou na světě.

Zdroj: DailyMail.co.uk

Sdílet: