Ovládá nás umělá inteligence aneb jste si jistí, že opravdu chcete to, co „chcete“?

5/5 - (3 votes)

Pokrok umělé inteligence byl za posledních pět let enormní. Nebyl to krok ale rovnou skok o tyči, který nám dnes ukazuje, že bez zařízení vybavených umělou inteligencí nemůžeme žít. U mnoha odborníků tento fakt vyvolává znepokojení a dovádí je k zamyšlení nad otázkou, zda nás umělá inteligence může ovládnout.

Chvíli se zamyslete a odpovězte si: jste si zcela jisti, že chcete to, co „chcete“? Možná to tak není, možná to, co jste si vybrali, byl jen produkt něčeho, co umělá inteligence zpracovala tak, aby vám to zobrazila obrazovka vašeho zařízení, a vy jste si to jednoduše koupili.

Za vaší obrazovkou, na kterou se teď díváte, je celá síť algoritmů, které vaše touhy, na co se nejvíce díváte a co píšete; a tyto informace používají systémy umělé inteligence k tomu, aby vám navrhovaly věci nebo produkty, které vám téměř vnucují.

Slyšeli jste někdy o „prázdném internetu“ nebo „mrtvém internetu“? Síť vypadá obrovská, ale ve skutečnosti se dá přirovnat k balónu, který se jen zdá velký, ačkoli ve skutečnosti je uvnitř jen vzduch. Podle vyjádření těch, kteří tuto hypotézu prosazují, dnes na internetu žije podstatně méně lidí, než botů, neuronových sítí a programů strojového učení, které simulují a udržují aktivitu na síti. K čemu je taková aktivita?

Jistě jste si všimli množství spamu stejného typu, který koluje sítí, aby nasměroval diskuze „správným“ směrem a pryč od nepohodlných témat. Každý rok se objevují stejné „šokující“ zprávy, fotografie a videa, pod kterými se hromadí naprosto identické komentáře.

Lidé ze starších generací si velmi dobře pamatují malá zájmová fóra, která nahradily sociální sítě s vlastními algoritmy a cílenou reklamou. V popředí stály lajky a reposty, což vedlo k téměř nekontrolovanému rozvoji botů, kteří dnes tak dobře napodobují lidské chování, že je hned nespočítají ani specializované programy.

V roce 2013 interní zpráva analytiků YouTube ukázala, že téměř 50 % návštěvnosti v tomto roce pocházelo z robotů, kteří se vydávali za lidi, aby získali zhlédnutí. V tu chvíli se Google rozhodl, že systém detekce podvodů by mohl začít vnímat skutečné lidi jako roboty a roboty jako lidi. Můžeme říci, že se situace vrátila k normálu: na konci roku 2020 tvořili roboti YouTube necelých 40 % návštěvnosti.

Jeden z uživatelů anonymní stránky 4chan pod přezdívkou “Illuminati Pirate” (IP) provedl na toto téma vlastní výzkum, ve kterém uvedl poměrně zajímavý příklad. V roce 2017 se na 4chan a dalším fóru s názvem Wizardchan objevil uživatel, který mluvil gramaticky nejsprávnější angličtinou a kladl spoustu otázek zaměřených, jak píše IlluminatiPirate, na studium a pochopení lidských emocí. IP popsal tohoto uživatele jako dítě se slovníkem skvěle vzdělaného dospělého. O týden později toto „dospělé dítě“ zmizelo stejně nečekaně, jako se objevilo.

Někteří milovníci konspiračních teorií zašli ještě dále a začali šířit informace, že moderní umění, literatura, hudba a scénáře filmů a televizních seriálů vytvářejí různé algoritmy a programy umělé inteligence. Navíc jsou to další algoritmy, které zpopularizují to, co se teoreticky člověku, který by měl rozpoznat syntetický produkt, líbit nemůže.

Boti neuvěřitelně zbystřili . Je stále obtížnější je odlišit od skutečných lidí. Internet už vůbec není to, co byl před 12-15 lety. Memy z té doby jsou stále populární a nikdo si nevzpomene na ty, které se objevily před půl rokem. Faktem je, že na internetu už není místo pro originalitu: důležitý je momentální rozruch.

Zájmy lidí přestaly být něčím osobním. Pokud něco nechcete, počkejte pár měsíců a nevšimnete si, jak se stanete vlastníkem, začnete vidět nebo slyšet něco, co vás nikdy nezajímalo. Musíte uznat, že na tom něco je. Jste si jisti, že opravdu chcete to, co „chcete“?

Sdílet: