OSN podpoří výstavbu plovoucích měst, která mohou být zásadní pro budoucnost lidstva

To, co kdysi vypadalo jako fantastická představa miliardářů a idealistických architektů, se brzy stane konkrétním a reálným řešením hned několika největších globálních výzev. Nedávno se totiž u kulatého stolu Organizace spojených národů (OSN) sešla skupina architektů, inženýrů a stavařů, kteří společně představili koncept finančně dostupného plovoucího města.

Během středečního setkání OSN byl týmem inovátorů představen projekt, zaměřující se na stavbu plovoucích měst, patřičně pojmenovaný Oceanix City. V podstatě jde o architektonické řešení trvale udržitelného a soběstačného plovoucího města, které se může stát domovem až pro 10 000 obyvatel.

Tento nápad má být řešením pro budoucí hrozby spojené se stoupáním hladiny moří. Konkrétně by měly být tyto plovoucí struktury schopné produkovat vlastní potraviny, energii, sladkou vodu a produkovat nulový odpad.

V minulosti byly tyto futuristické návrhy brány spíše s jakousi rezervou a bylo na ně pohlíženo s jistým skepticismem. Dnes je tomu ale přesně naopak. Jak uvedla výkonná ředitelka UN-Habitat (Program OSN pro lidský sídla), Maimunah Mohd Sharif, OSN tento projekt podpoří, „chceme tímto zajistit, že tento rozrůstající se sektor bude mobilizován v dobrém smyslu a ve prospěch všech,“

Společnost věří, že tento projekt bude řešením jak pro nedostatek místa pro bydlení, tak pro hrozby spojené s rostoucí hladinou moří a oceánů. Samotná města jsou totiž navržena tak, aby odolaly všem druhům přírodních katastrof, včetně povodní, tsunami nebo třeba hurikánům kategorie 5.

A musíme uznat, že projekt je opravdu propracovaný do posledního detailu. Tak například půdorys plovoucího města má tvar šestiúhelníku, což je jeden z nejefektivnějších architektonických tvarů a pro tento návrh byl použit z důvodu minimalizace množství potřebného materiálu pro stavbu. Celé město pak bude tvořeno ze šesti „obcí“ a každá bude mít opět šest jednotlivých plošin, na kterých může žít až 300 obyvatel.

Aby nebyl narušen podmořský ekosystém, budou pod městy vytvořeny umělé útesy, které se stanou domovem pro mořské řasy, ústřice, mušle, lastury a škeble, které budou zároveň čistit vodu a urychlovat obnovu ekosystému pod městy.

Kromě obytných částí budou součástí města i kulturní a společenské budovy zajišťující komplexní sociální i kulturní život, které budou představovat jakousi alternativu běžného života na souši.

Podle hlavního architekta Bjarkeho Ingelse je celý projekt stejně ambiciózní jako například mise Apollo 10, což byla poslední přípravná mise před odletem na Měsíc. Mezi jeho nejznámější projekty patří například nová budova World Trade Centre, který vyrostla na místě, kde byly původní budovy zbourány po teroristických útocích z 11. září 2001.

Zdroj: BusinessInsider.com