Ohromující snímky interiéru Velké pyramidy, které byste měli vidět

Cheopsova pyramida, známá také pod označením Chufuova pyramida nebo Velká pyramida, je největší kamennou stavbou vybudovanou ve starověku a současně jediným zachovaným klasickým divem světa. Nachází se spolu s celým pyramidovým komplexem na pyramidovém poli v Gíze (kde se mimo jiné nachází také Velká sfinga) a byla údajně vystavěna již 3000 let př.n.l.

Od pradávna byla opředena tajemstvími, ať už se jednalo o její velikost a polohu, hieroglyfy pokrývající její stěny či o preciznost jejího technického zpracování. Velká pyramida se proto stala také zdrojem pro ezoteriky, hermetiky a další pseudovědce, kteří zasvětili svůj život pátrání po mimozemských civilizacích, stvoření světa a jiných významech v pyramidě ukrytých.

Předpokládá se, že její výstavba trvala přibližně 20 let. Podle egyptologů museli stavitelé pyramidy každé dvě minuty položit kámen o váze 2,5 až 15 tun, aby mohli dokončit masivní stavbu za již zmíněnou dobu.

Kde je mumie?

Stále však zůstává záhadou, za jakým účelem byla Velká pyramida v Gíze postavena. Debata mezi odborníky pokračuje již stovky let. Akademici tvrdí, že s největší pravděpodobností byla pyramida postavena jako hrobka, nicméně svá tvrzení nemohou jednoznačně potvrdit. Uvnitř Velké pyramidy totiž nebyla nikdy objevena mumie.

Objevil se tedy názor, že Velká pyramida byla nejspíš již dříve vyrabována. Podle egyptologů se tak mohlo stát během období Nového království. Nicméně je tady ještě jedna podivnost. Jak je možné, že její interiér ani trošku nepřipomíná hrobku. Ve srovnání se staroegyptskými hrobkami postrádá Velká pyramida v Gíze nápisy a hieroglyfy.

Ve starém Egyptě bývalo zvykem interiér hrobky vyzdobit scenériemi posmrtného života a egyptskými božstvy. Umělci se vždy na těchto projektech vyřádili.

Jedinou spojitost s tím, že pyramida měla být druhem hrobky, je sarkofág uvnitř královské komory. Když však v devátém století vstoupili do pyramidy Arabové, našli jen žulový box, který podle dřívějších zpráv vypadal, jako by nikdy nebyl narušen. Celkově Královská komora vypadá chladně a ponuře, než aby měla sloužit jako komora vhodná pro pohřbení jednoho z největších faraonů starověku.

Jediné „nápisy“, které byly v pyramidě objeveny, jsou červené značky, které byly zprvu považovány za falešné. Poprvé je studoval plukovník Howard Vyse, britský voják a egyptolog. Objevil je ve vzduchové šachtě umístěné těsně nad královskou komorou. Jeho metody ho dovedly k objevení čtyř komor uvnitř pyramidy, kde byly rovněž objeveny starověké graffiti.

Graffiti znázorňovaly markery, směrové značky a pravděpodobně jména pracovních skupin, které se podílely na výstavbě pyramidy.

Zdroj: Curiosmos

Sdílet:
Loading...