Odborníci dokázali propojit myšlení tří lidí, dokáží si teď číst myšlenky

Lékaři tvrdí, že vytvořili rozhraní, které dokáže „propojit“ činnost hned několika mozků. Výzkum publikovaný v časopise arXiv uvádí, že jedna osoba byla během studie schopná, „poslat myšlenky“ dvěma dalším lidem.

V rámci studie měli účastníci za úkol, hrát hru na způsob Tetrisu. Jejich mozková aktivita byla zaznamenávána pomocí elektroencefalografii (EEG), zatímco Repetitivní transkraniální magnetická stimulace (TMS) byla použita k zaslání informací z mozku. Síť, kterou používali, se nazývá BrainNet.

Pro vysílání signálů, síť nejprve měří signály mozku prostřednictvím EEG. Potom pomocí TMS je možné spouštět specifickou aktivitu mozku, jako viditelný záblesk světla. “Společně tato zařízení umožňují posílat a přijímat signály přímo do a z mozku,” uvádí MIT Tech Review. “Ale nikdo nevytvořil síť, která umožňuje skupinovou komunikaci. Do teď.”

Hra, stejná jako Tetris, zahrnovala otáčení bloku na obrazovce tak, aby zapadla do prostoru. Hra byla zjednodušena o možnost otáčet bloky jen o 1800. Dva z účastníku studie byli v roli “odesílatele”. Dívali se na blikající světla na obou stranách obrazovky, šlo o povely “otočit” a “neotočit”. Světlo blikalo ve frekvencích, aby vyvolávalo specifický mozkový signál. Pak “přijímač”, který neviděl obrazovku, dostal své signály přes TMS.

“Tohle není telepatie. Pokus vyžaduje externí zásah a může posílat pouze jeden “bit” dat, “řekl Engadget, vedoucí studie. “Tato technologie by se však mohla rozšířit na mnohem větší počet lidí a naznačuje, že byste mohli nakonec přenášet mnohem složitější myšlenky napříč skupinami.”

Ať se do budoucna rozvine výsledek studie jakkoliv, naskytl se nám díky tomu pohled na to, jak mozek funguje a jaké komunikace budeme jednou schopni.