Ochránci přírody klonují DNA starověkých stromů, pro zlepšení životního prostředí

Národní park Presidio rozprostírající se na jižním konci Sanfranciského Golden Gate, se nyní rozrostl o 75 nových stromů. Konkrétně jde o Sekvoje vždyzelené (národní strom Kalifornie), který je zároveň ohroženým druhem. Tyto stromy přežily díky klonování jejich starověké DNA. Pokud jim my lidé umožníme nepřetržitý růst, každý z těchto stromů může pohltit až 250 tun emisí skleníkových plynů. Uvádí to server Mother Nature Network.

Všechny stromy umístěné v tzv. „Super háji“, patří do velmi působivé genetické linie. Starobylé gargantuovské stromy, které tvoří DNA sekvojí, byly vymýceny v 19. století. Dnes existují jen jako obrovské, mezníky pahýlů, které jsou vidět na historických fotografiích.


Asi čtvrtina nových stromků byla klonována z pahýlu tohoto pařezu (na snímku), červeného dřeva, který byl zhruba 400 stop vysoký a více než 3000 let starý, když byl skácen v roce 1890. (Foto: Archangel Ancient Tree Archive)

Sedmdesát pět stromů, které byly vysázeny minulý pátek, jsou klony DNA extrahované z pěti nejstarších pařezů. Nejstarší a zároveň nejvyšší strom žil 3000 let a byl vysoký 121 metrů.

Mother Nature Networ uvádí, že trvalo dva a půl roku, než se DNA sbírky adaptovalo na místě, kde se vzorky teprve vyvíjely a připravovaly na život v parku.

Může se zdát, že výsadba 75 stromů nic nezachrání, jenže tyto sekvoje v sobě mají několik semínek, které z nich postupně padají a rozptylují se po jejich okolí. Výsadbou těchto stromu, se celý proces jen urychluje.

Zdroj: Futurism.com

Sdílet:
Loading...