Oceány se rychle oteplují, to může vést ke “katastrofické” budoucnosti

Podle nové studie, kterou jako první zveřejnil časopis Science, se oceány Země zahřívají daleko rychleji v porovnání s předpověďmi odborníků. Fakt vede klimatology k ne příliš dobrému názoru. Tvrdí, že rychlé změny životního prostředí povedou k mezinárodním sporům, humanitárním krizím a k smrtelným živelným událostem.

The New York Times pro změnu klasifikoval shrnutí klimatologů jako „katastrofální“. Vzhledem k nárůstu intenzity skleníkových efektů, byly oceány vystaveny největší zátěži globálního oteplování. Z průzkumu vyplývá, že rok 2018 byl nejhorším rokem pro mořský svět, předtím se to samé tvrdilo o roce 2017 i 2016.

Můžeme říct, že světové oceány fungují jako obrovský setrvačník, který zachycuje tepelnou energii a poté ji víří dál v průběhu určitého času. Jenže přehřívání oceánu má pro naši budoucnost obrovské důsledky, od zrychlení nárůstu mořské hladiny až po zesílení intenzity hurikánů.

Vzhledem ke skutečnosti, že trend zahřívání oceánů má tendenci narůstat, budou i jeho důsledky více katastrofální, podotkli vědci. Deště, silnější bouře, a dokonce hurikány jako například Florence z minulého roku, budou stále běžnějším jevem. Korálové útesy, jejichž obyvatelé jsou zdrojem jídla pro stovky miliónů lidí, budou skomírat.

Zástupkyně vedoucího vědeckého týmu, z organizace pro zachování a podporu oceánů Kathryn Matthews, pro The New York Times uvedla: „Lidé žijící v tropech, odkázáni na rybolov, jako hlavního zdroje potravin, mohou být tímto jevem znevýhodněni. Teplejší oceány nejsou schopny produkovat tolik potravin, což vede k přiblížení potravinové nejistoty pro tyto lidi.“

Ve skutečnosti je to tak, že nás momentálně oceány chrání před masivním oteplováním, tím že teplo absorbuje, což je sice dobře, časem to ale pro nás bude představovat spíše hrozbu.

Zdroj: The New York Times

Sdílet:
Loading...