Obyvatelé Petrohradu nevěřili vlastním očím. U metropole vznikla osmimetrová ledová stěna

V Petrohradu došlo k zajímavému přírodnímu úkazu. Oblast v okolí metropole se začátkem týdne proměnila k nepoznání. Po silné bouři zde totiž vznikla místy až 8 metrů vysoká ledová stěna, která připomíná scény z oblíbeného seriálu z dílny HBO Game of Thrones . Podle ochranářů však může být zajímavý výtvor přírody nebezpečný pro právě narozená mláďata tuleňů.

Po silné víkendové bouři v oblasti Finského zálivu se v okolí Petrohradu objevil zajímavý přírodní úkaz. Ve městě Zelenogorsk severozápadně od Petrohradu vyrostla ledová stěna vysoká místy jako dvoupodlažní budova. Podobný úkaz je v západním Rusku nevídaný, typický je spíše pro daleké východní sibiřské oblasti.

View this post on Instagram

после шторма.Берег финского.

A post shared by Anjey (@koanjey) on

Takové ledové stěny vznikají na pobřeží tehdy, když na ledovou pokrývku moře, či jezera působí silný boční vítr. Ledové kry jsou tehdy natlačené na pobřeží, kde se nakonec i hromadí. Zatímco pro lidi představují, zajímavou atrakci, ochranáři varují, že pro některé druhy zvířat, může být stěna nebezpečná.

Ochránci přírody avizují, že vysoká ledová stěna na pobřeží Finského zálivu ohrožuje právě narozená tulení mláďata. Ty ji totiž nedokážou překonat a pokud zůstaly během bouřky odděleny od svých matek, hrozí jim bezprostřední riziko. Stejně jsou ohroženy i ty mláďata, které ledová stěna odřízla od pevniny a oni zůstaly uvězněny v zálivu. Vysoká ledová stěna je pro ně totiž nepřekonatelnou bariérou.

Zdroj: BBC.com

Sdílet:
Loading...