V Izraeli objevili u Mrtvého moře nejdelší solnou jeskyni na světě

Přírodní komplex dostal pojmenování Malham. Jeskyně se rozprostírá v délce více než deseti kilometrů, táhne se skrz největší vrch Izraele, Sodomu (Har Sedom) – a rozlévá se do jihozápadního kouta přilehlého Mrtvého moře.

Ze stropu jeskyně visí bílé stalaktity a některé stěny září třpytem solných krystalů. Jeskyně Malham se stala známou pro výzkumníky díky práce izraelského geologa Amose Frumkina, zakladatele a ředitele Střediska pro výzkum jeskyní na Hebrejské univerzitě, který v 80. letech zmapoval pět kilometrů tohoto komplexu. Frumkinovu práci se před dvěma lety rozhodl dokončit speleolog Joav Negev.

Jeho mezinárodní tým uskutečnil loni a v tomto roce dvě expedice zaměřené na zmapování jeskyně. Za pomoci laserového měření bylo zjištěno, že délka jeskyně je více než deset kilometrů, což odsunulo na druhé místo dosavadního držitele tohoto rekordu, solnou jeskyni na íránském ostrově Kešm.

Negev zlehčil význam převzetí prvenství od Íránu, úhlavního nepřítele židovského státu. Prohlásil, že s tamními speleologii si prostřednictvím sociálních médií a vědeckých konferencí udržuje “excelentní vztahy”.

Zdroj: LiveScience.com

Sdílet:
Loading...