Obrovská síť jezer byla nalezena pod největším ledovcem východní Antarktidy

Pod největším ledovcem Antarktidy byla objevena obrovská síť jezer. O tento objev se zasloužili oborníci z Australské antarktické divize (AAD). Největší ledovec této oblasti zvaný Totten, byl podroben seizmickému měření, vědci chtěli vědět co je pod ním a objevili subglaciální (podledovcová) jezera, která podle nich mění odhady vzestupu hladiny světových moří a oceánů.

Ledovec Totten je 30 kilometrů široký a jeho tloušťka dosahuje až dvou kilometrů. Donedávna vědci předpokládali, že led v této části Antarktidy netaje tak rychle jako v jiných oblastech, ale podle posledních měření se jeho vrstva za posledních deset let masivně zúžila. Právě tato činnost se odvíjí od toho, co je pod ledovcem, může jít o skály, jezera nebo dokonce o celé subglaciální oceány.

Je-li pod ledovcem skála, neztenčuje se tak rychlým tempem, jako když je pod ním voda. Množství vody pod ledovcem a její tok dovnitř a ven z podledovcových jezer řídí rychlost, kterou se dostává roztátá voda Tottenu do oceánů, což nakonec ovlivní i nárůst hladiny moří.

„Tato studie poprvé odhalila, jaké množství vody se v podledovcových jezerech nedaleko oceánů nachází a jak málo o ní víme.“ Uvedl ve svém prohlášení glaciolog Dr. Ben Galton-Fenzi. „Výzkum je klíčový hlavně pro přesnější předpověď toho, jak roztavení ledovců změní světové oceány do budoucna.“

Aby tým vědců zjistil, co se pod ledovcem nachází, provedl seizmické testování. Nejprve vyvrtali do ledovcového štítu díru hlubokou asi 2 metry a poté uskutečnili sérii výbuchů. Geofony, které byly umístěny podél povrchu ledovce zaznamenávaly odražené zvukové vlny. Skutečnost, že tímto způsobem našli „značné množství vody“ v podobě velké sítě jezer, neznamená nic dobrého.

Souhrnná zpráva IPCC (Mezivládní panel pro změnu klimatu), která byla zveřejněna na konci loňského roku i podle nejhoršího možného scénáře předpokládá, nárůst hladiny oceánů a moří o jeden metr do konce století. Nicméně Dr. Galton-Fenzi poukazuje na fakt, že tyto odhady nezohledňují zvýšené tání ledovců v Antarktidě, následkem zhoršujících se klimatických změn, a také výzkumy podobné tomuto, které jsou potřebné k lepšímu předpovězení rychlosti, s jakou k tomu dochází.

„V současné době víme, že ledovec Totten je jednou z oblastí Antarktidy, která se skutečně mění. Pod ledovcem je teplá voda, takže očekáváme, že právě tato oblast bude tou prvotní, u kterých uvidíme změny.“

Zdroj: IFLScience.com

Sdílet:
Loading...