Obří 180 milionů let stará fosilie mořského draka objevená ve Velké Británii

5/5 - (1 vote)

Úžasný objev se podařil paleontologům ve Velké Británii, kteří jej sami nazývají jako jeden z největších v historii. Konkrétně jde o zkamenělé pozůstatky ichtyosaura, také nazývaného jako mořský drak.

K těm nejúžasnějším objevům zpravidla dochází úplnou náhodou. Stejně tomu bylo i v případě fosilie ichtyosaura. Přibližně 180 milionů let stará s kostrou měřící kolem 10 metrů a lebkou vážící přibližně jednu tunu, získává titul největší a nejúplnější fosilie svého druhu na území Spojeného království.

Za jejím objevením stojí vedoucí ochranářského týmu Joe Davis z Leicestershire and Rutland Wildlife trust, během rutinního odvodnění ostrova v lagunách Rutlandu.

Mořský drak

Ichtyosaurům se přezdívalo mořští draci zejména proto, že měli velké zuby a oči. Ve skutečnosti se řadili mezi mořské plazy a poprvé se objevili asi před 250 miliony let a vyhynuli před 90 miliony let. Jejich velikost se pohybovala v rozmezí od jednoho do 25 metrů a jejich tvar těla byl podobný delfínům.

Poprvé jejich fosilie objevila paleontoložka Mary Anningová v 19. století. V oblasti, kde byla objevena současná fosilie, už k několika podobným objevům došlo. Konkrétně v 70. letech 20. století byli objeveny dva neúplní a mnohem menší ichtyosauři, a to během počáteční výstavby Rutland Water.  

Sdílet: