Objev přepisující dějiny! Tisíce let staré lidské fosilie naznačují, že lidé přišli do Evropy dřív, než se myslelo

Analýza fragmentů lebky člověka moudrého, jež byly objeveny v řecké jeskyni Apidima, může přepsat učebnice. Vědci z univerzit v Tübingenu a Aténách napsali ve své studii, že Homo sapiens neboli člověk moudrý se z Afriky přesunul do Evropy možná o 150 000 let dříve, než se původně myslelo. Studie byla uveřejněna odborným časopisem Nature.

Nález sice pochází z konce 70. let, nicméně až dnes s vymoženostmi, které mají vědci k dispozici, mohli rekonstruovat poškozené části lebky a určit její stáří. Lebka stará 210 000 let má zaoblenou zadní část, což uvedlo odborníky v přesvědčení, že jde o Homo sapiens v jeho raném stádiu. Jde tedy o nejstarší pozůstatek moderního člověka nalezený mimo území Afriky.

Dosavadní evropské nálezy Homo sapiens jsou o 150 000 let mladší. Jak dnes uvádí mnoho učebnic, Homo sapiens se šířili Středomořím před 45 000 lety. Teď se ale učebnice mohou přepisovat. Pravdou sice stále zůstává, že moderní člověk se vyvinul v Africe a odtud se pak rozšířil do zbytku světa, nicméně mnohem dřív, než se myslelo.

„Podle nejnovější studie začali Homo sapiens odcházet z Afriky mnohem dřív, než se původně předpokládalo, a samozřejmě také do větších vzdáleností,“ prohlásila paleontropoložka Katerina Harvatiová, která výzkum vedla. Na stejném nalezišti byla objevena i lebka člověka neandrtálského, jejíž stáří určili vědci na 170 000 let.

Úplně nejstarší nálezy Homo sapiens pak pocházejí z Afriky a Maroka, kde se našly fosilie staré 315 000 let. Doposud nejstarším nálezem mimo Afriku pak byl ten z Izraele, kde se našla část čelisti, jejíž stáří je údajně 175 000 až 200 000 let.

Zdroj: ScienceAlert.com

Sdílet: