Objev, na který jsou vědci mimořádně hrdí! Našli fosilie staré více než 500 miliónů let

Vědci objevili v Číně dosud nejstarší známé pozůstatky živočicha, který žil na planetě před 550 miliony let. Tvor, kterého pojmenovali Yilingia spiciformis podle jihočínského města I-ling, nedaleko kterého se fosilie našly, byl zřejmě pradávným předchůdcem kroužkovců a členovců a připomíná dnešní mnohonožky. Čínští paleontologové popsali svůj objev v časopise Nature a označili ho za průlom ve výzkumu evoluce nejstarších forem života na Zemi.

Podle týmu paleontologů pod vedením profesora Šu-chaj Siao z americké univerzity Virginia Tech, je nález fosilií významný i proto, že se našlo celkem 35 ostatků téhož živočicha, a to nejen jeho tělesné schránky, ale i stopy jeho pohybu. Z nich odborníci vyčetli, že šlo o červovitého tvora dlouhého necelých 30 centimetrů, složeného zhruba z 50 článků. Tento souměrný tvor byl schopen pohybu a reagoval na okolí, protože některé otisky vypovídají o tom, že se živočich na dně oceánu pokoušel uniknout hrozbě. To by mohlo vypovídat o tom, že už měl vyvinutý nervový systém.

“Tento objev dokazuje, že článkovití a pohybliví živočichové se vyvíjeli před 550 miliony let. Právě schopnost pohybu jim umožnila zanechat na Zemi nezpochybnitelnou stopu, a to jak v doslovném, tak metaforickém slova smyslu,” uvedl Šu.

Objev Yilingia spiciformis pro vědce představuje vzácný pohled do formování živočišných druhů v období ediakar, tedy v době před 635 až 542 miliony let. Organismům z doby mladších předprvohor, které jsou dvakrát starší než nejstarší dinosauři, se souhrnně říká ediakarská fauna.

Zdroj: IFLScience.com

Sdílet:
Loading...