Nově zveřejněná nacistická mapa vede k pokladu v hodnotě téměř půl miliardy

5/5 - (1 vote)

Nizozemský národní archiv zveřejnil více než 1 300 historických dokumentů. Jeden z nich upoutal pozornost široké veřejnosti, a především pozornost hledačů pokladů. Konkrétně se jedná o nacistickou mapu vedoucí k pokladu, vyrobená v roce 1945.

Mapa k nacistickému pokladu naznačuje, že jej prchající němečtí vojáci ukryli poblíž holandské vesnice Ommeren. Po zveřejnění tohoto dokumentu hledači pokladů doslova zaplavili nizozemský venkov. „Všude narážím na skupiny lidí s detektory kovů,“ uvedl Jan Henzen pro agenturu Reuters, během toho, co si on sám dal pauzu od hledání. „Stejně jako mnoho dalších lidí i mě donutila zpráva o pokladu přijet a zkusit štěstí.“

Podle deníku The Guardian zakopali nacističtí vojáci poklad v roce 1945 ve vesnici Ommeren, během ústup z Nizozemska. Historici mají podezření, že poklad – mince, hodinky, šperky, diamanty a další cennosti – sebrali nacisté z banky v nedalekém Arnhemu. Cennosti mají celkovou hodnotu 19 milionů dolarů, což je v přepočtu necelá půl miliarda korun. Nacisté je pravděpodobně ukradli po bombardování, nebo úmyslném zapálení.

Bez ohledu na to, jak se nacisté k cennostem dostali, je historikům zcela jasné, co následovalo. Německý voják později identifikovaný jako Helmut S. potvrdil, že on a tři další zakopali poklad zhruba dvě stopy pod kořeny topolu v Ommerenu.

Helmut, který měl podle Annet Waalkensové z Národního archivu „prořízlou pusu“, vyprávěl příběhy o pokladu v jednom kuse. Historky upoutaly pozornost Beheersinsituut, což je organizace zodpovědná za správu bohatství lidí, kteří zmizeli během druhé světové války. Samotná organizace tedy také provedla několik pátracích akcí po pokladu, uvedl deník The Guardian.

Jejich první pokusy překazila zmrzlá půda. Jejich druhý pokus s pomocí detektorů kovu té doby, taky skončil neúspěšně. K třetímu pokusu přizvali samotného Helmuta S, ani v tomto případě se nepodařilo poklad najít.

Mapa, o níž se věřilo, že ji nakreslil jeden z Helmutových společníků, byla poté zastrčena do archivu Beheersinstituut. Podle New York Post je zveřejněna o 75 let později, kdy již vypršelo období utajení dokumentů, ale stále není jasné, zda se vůbec nějaký poklad najde.

Mluvčí Národního archivu potvrdila, že instituce pečlivě ověřovala pravost příběhu i dokumentu a obojí je jednoznačně spolehlivé. Poklad sice dodnes nebyl oficiálně nalezen, je ale také dost možné, že už jej dávno někdo nezištně vykopal.

Zdroj: r, tg

Sdílet: