Nové holografické mozkové zařízení dokáže vyvolat falešné pocity

Rate this post
Sci-fi filmy jako je Matrix představují dokonalé nastavení virtuální reality, které dokáže stimulovat každý pocit, který dokážeme vnímat – zrak, zvuk, chutě a vůně. Kdybychom se o téhle možnosti bavili jako o reálné možnosti, mohl by tento druh technologie být přínosem nejen pro hyperrealistické videohry, mohlo by to skutečně změnit životy lidí se zdravotním postižením a pomoct jim s každodenní realitou, tak jako nikdy před tím. V dubnu přišli výzkumníci z Kalifornské univerzity Berkeley s oznámením, že byl podniknut první krok k tomuto odvážnému novému světu: vytvořili holografické zařízení pro lidské mozky, které může stimulovat falešné pocit.

Přístroj pracuje prostřednictvím konceptu nazvaného optogenetika, která produkuje proteiny reagující na světlo do specifických buněk v těle. Díky tomu mohou výzkumníci používat speciálně zaměřené světlo aby měnili chování buněk. Výzkumný tým Berkley provedl nejprve pokus na myších, konkrétně na 2000 až 3000 neuronech v somatosenzorické kůře , která je zodpovědná za zpracování pocitů jako je dotyk, bolest a teplota. Jakmile bylo genetické inženýrství dokončeno, bylo už jen potřeba přesného výboje světla, které vytvoří aktivitu v cíleném neuronu.

Tým byl schopen použít tyto světelné vzory, aby napodoboval reálné vzorce aktivit v mozku těchto myší, umožnilo to vědcům vyvolávat různé pocity, které chtěli aby zrovna myši pociťovali. Otestovali prototyp v oblasti dotyku a vidění a také v mozkovém centru myši. Bohužel vědci nezpozorovali změny v chování ale jen v jejich mozkové aktivitě. Dalším krokem tedy bylo trénování myší takovým způsobem, aby výzkumníci mohli sledovat sebemenší změny v jejich chování po léčbě. Před několika lety bylo naprosto nemyslitelné aby tato technika byla použita u lidí . Ale časy se mění a optogenetika již prochází prvními zkouškami na lidech .

Nakonec tým doufá, že vytvoří zařízení, které dokáže neustále číst aktivitu v mozku a pomocí toho rozhodne, které neurony se aktivují, aby simulovaly požadovanou odpověď mozku. To by mohlo pomoci kontrolovat protetickou končetinu nebo nahradit ztracené pocity po poškození nervu.

Sdílet: