Nová mapa odhaluje na dně oceánů tisíce dosud neobjevených podmořských hor

Více než 5000 doposud neobjevených podmořských hor bylo odhaleno díky nové a zatím nejpřesnější topografické mapě oceánského dna. Tyto podmořské hory byly objeveny za pomocí dat, shromážděných družicemi, které se pohybují kolem naší planety.

Díky informacím z družic se týmu odborníku z kalifornského institutu oceánografie Scripps povedlo vytvořit zatím nejpodrobnější a nejpřesnější topografickou mapu oceánského dna. Velkým překvapením pro vědce bylo, odhalení velkého počtu podmořských hor, jejichž počet je zatím odhadován v rozmezí pěti až deseti tisíc.

Tým vědců vedli doktoři David Sandwell a Brook Tozer, kteří tvrdí, že nová mapa může pomoci s předpovědí budoucího vývoje klimatických změn a možných tsunami. Výsledek jejich práce navíc může předejít i událostem, jako například té z roku 2005, kdy se americká ponorka v plné rychlosti střetla s podmořskou horou poblíž Guamu. Právě tato srážka odhalila, do jaké míry je toto prostředí neprobádané, uvádí server New Scientist.

Zatímco před pěti lety byli vědci schopni detekovat struktury s minimální výškou 2000 metrů, dnes s využitím satelitních dat, mohou na oceánském dně zaznamenat i menší struktury s minimální výškou 1500 metrů. Pro vědce jsou podmořské hory doslova rájem, jelikož jsou domovem neuvěřitelně rozmanité biodiverzity, což odborníkům dává nespočet možností pro výzkum.

Zdroj: NewScientis.com, IFLScience.com

Sdílet:
Loading...