Nizozemské věznice se kvůli nedostatku vězňů přeměňují na hotely

Nizozemsko má problém s věznicemi a vězni, stejně jako kterákoliv jiná země. Zatímco se zbytek světa potýká s přeplněnými věznicemi, Nizozemsko se ty své snaží naplnit. Po celé zemi je tolik prázdných věznic, že je místní vláda nucena, mnohé z nich zavřít.

Míra kriminality v Nizozemsku se v posledních dvou desetiletích výrazně snižuje, je to díky zdravému přístupu země ke způsobům vymáhání práva.

“Holanďané mají hluboce zakořeněný pragmatismus, pokud jde o regulaci práva a pořádku,” řekl René van Swaaningen, profesor kriminalistiky na Vysoké škole v Rotterdamu, pro New York Times. “Věznice jsou velmi drahé. Na rozdíl od Spojených států, kde se lidé soustředí na morální argumenty pro uvěznění, Nizozemsko je více zaměřeno na to, co funguje a co je účinné.”

„V holandských věznicích se zaměřujeme na jednotlivce“ vysvětluje Jan Roelof van der Spoel, zástupce ředitele věznice Norgerhaven. „Pokud má někdo problém s drogami, řešíme s ním jeho závislost. Pokud je někdo příliš agresivní, zařídíme mu kurzy sebeovládání. Pokud má někdo problém s penězi a dluhy, poskytujeme finanční poradenství. Jinými slovy se snažíme odstranit u jednotlivců potencionální příčiny, které mohou vést ke zločinu. Odsouzený musí být sám nebo sama ochotná se změnit. Jde ale vidět, že naše metoda je účinná. Za posledních deset let se výsledky naší práce neustále zlepšují.“

Norgerhaven je věznice s vysokým stupněm zabezpečení, na severu Nizozemska. Navzdory své kategorii má mnoho otevřeného prostoru. Parky plné dubů a piknikových stolů, a také v prostorech věznice najdeme volejbalové hřiště. Vězni mohou chovat slepice a pěstovat zeleninu. Možnost cvičit na čerstvém vzduchu a ve volném prostranství, snižuje hladinu stresu jak u vězňů, tak u personálu.

Park věznice Norgerhaven
Společenská místnost pro vězně Norgerhaven

Po propuštění se do věznice vrátí méně než deset procent vězňů. Pro srovnání s Anglii, Walesem a Spojenými státy jde o skvělé výsledky. V těchto státech totiž polovina propuštěných vězňů, nastoupí zpět k výkonu trestu do dvou let.

Kvůli rapidnímu poklesu kriminality během uplynulého desetiletí, došlo k uzavření mnoha věznic. Nizozemští soudci navíc často odsuzují pachatele k alternativním trestům, jako jsou veřejné práce. Nebo udělují pokuty, či elektronické hlídače. Pouze ti jedinci, kteří představují vysoké riziko pro veřejnost, jsou uvězněni.

V roce 2015 dokonce Nizozemsko pronajalo prázdné buňky Norsku a Belgii. Přibližně 250 vězňů z Norska bylo odvezeno do prázdných cel ve věznici Norgerhaven. Od roku 2013 Nizozemsko uzavřelo více než 19 věznic a další budou zavřeny v následujících letech. Některé z uzavřených zařízení byly přeměněny na byty pro žadatele o azyl. A další byly zrekonstruovány na byty a hotely.

Vězení Het Arresthuis v Roermondu, bylo otevřenov roce 1863 a po téměř 150 letech byl v roce 2007 uzavřen. O čtyři roky později se otevřel jako Van der Valk Hotel s 40 pokoji z původních 150 cel. Čtyři nejdražší pokoje jsou vhodně pojmenované, Advokát, Soudce,Guvernér, Vězeň.

Jeden z pokojů hotelu

Bývalý vězeňský komplex Bijlmerbajes v Amsterdamu,je také zrekonstruován do ekologicky šetrné čtvrti, plné svěží zeleně s 1 350 obytnými jednotkami.

Zrekonstruovaný vězeňský komplex Bijlmerbajes v Amsterdamu.

Uvolněný postoj Nizozemska k vězeňskému systému sdílí mnoho severních zemí včetně Švédska, Finska, Dánska a Norska, kde se zaměřují na rehabilitaci, normalizaci a důstojnost.

Podobně jako v Nizozemsku, klesla míra kriminality i ve Švédsku, kde mezi lety 2010 a 2014 bylo uzavřeno 56 věznic.

Zdroj: New York Times

Sdílet:
Loading...