Ničivé sucho odhalilo v Thajsku dlouho ztracený chrám i sochu Buddhy

Thajsko je tento rok vystaveno ničivému suchu, které je zároveň největší za poslední desetiletí. A právě toto stejné ničivé sucho odhalilo pozůstatky chrámu Wat Nong Bua Yai, který v devadesátých letech zmizel pod hladinou nově postavené vodní nádrže v thajské provincii Lopburi. K dříve zatopenému chrámu tak v těchto dnech míří stovky návštěvníků a místních, aby si připomněli, co kdysi bývalo středem jejich komunity.

Sucho nesužuje jen Evropu. V těchto dnech přišla o téměř veškerou svou vodu i nádrž v severothajské provincii Lobpuri. Na druhou stranu její dno odhalilo bývalý buddhistický chrám, jež byl právě výstavbou nádrže zaplaven. Davy návštěvníku a mezi nimi i řada buddhistických mnichů tak přišla v těchto dnech vzdát hold bezhlavé soše Buddhy, která se v ruinách chrámu zachovala. Před rokem 1999 byl chrám centrem celé vesnice. Alespoň do doby, než byl společně se sedmi sty domky potopen v rámci výstavby přehrady, která v současnosti zásobuje vodou celou provincii.

Ruiny potopeného chrámu, zdroj: Reuters

Není to však poprvé, co se chrám z útrob vody vynořil. Na chvíli se jeho část vynořila nad vodu během období suchá v roce 2015. Ačkoliv mnozí místní litují zaplavení chrámu, ani jeho vynoření je příliš netěší. Naopak byli by radši, kdyby chrám opět zmizel pod vodou. Nádrž s kapacitou 960 miliónů metrů krychlových totiž obvykle zavlažuje 526 tisíc hektarů půdy po celé provincii. Kvůli suchu však v současné době vystačí voda jen pro přibližně 1200 hektarů. Podle místních meteorologů jde o největší sucho za posledních deset let.

zdroj: Reuters
zdroj: Reuters

Zdroj: reuters.com

Sdílet:
Loading...