Nerozluštitelný text nalezený na 6 000 let staré skále

4/5 - (1 vote)

Jednou z největších záhad, které na brazilské půdě můžeme najít, je nerozluštitelná zpráva, napsaná na kameni Ingá Paraíba. Pro mnohé je považován za skutečný archeologický poklad s hlubokým a možná i temným významem. Podívejme se blíže na tento nález, abychom pochopili jeho složitost.

Tento kámen se nachází uprostřed vod brazilské řeky Ingá a je dlouhý 45 metrů a vysoký 4 metry. Drtivou většinu jeho povrchu tvoří pestrá paleta rytin neidentifikovaných geometrických symbolů různých velikostí a tvarů.

Odborníci, kteří studovali tuto horninu a její rytiny tvrdí, že mohly být vytvořeny přibližně před 6000 lety. Překvapivý není ani tak stáří těchto rytin, jako jejich význam, který dodnes zůstává záhadou. Jde snad o nějakou starodávnou zprávu? Jaká civilizace tento kámen ozdobila? To jsou otázky, které zůstávají bez odpovědí.

Teorií o jeho významu je mnoho

Desítky archeologů a historiků se pokoušelo rytiny dešifrovat. Jedním z nich je například Gabriel Baraldi, který dokázal izolovat celkem 497 různých symbolů nejen na kameni ale také v okolních jeskyních. Ve většině případů nemají symboly žádný zjevný význam, což značně ztěžuje jejich interpretaci. Objevují se ale také symboly představující nebeské prvky a ve skutečnosti existují dva, které jsou identické s Mléčnou dráhou a souhvězdím Orion.

Symboly začal studovat také inženýr Francisco Pavía Alemany, a to z matematického hlediska v roce 1976. O celých deset let později publikoval první výsledky, ve kterých identifikoval „sluneční kalendář“ na svislém povrchu kamene, na kterých se promítal stín prvních slunečních paprsků každého dne.

Mnoho dalších petroglyfů přítomných na skále vyobrazují zvířata, zbraně, ovoce a lidské postavy. Dále lze část petroglyfů chápat jako primitivní rejstřík s příběhy rozdělenými do částí a symbolem spojeným s odpovídajícím číslem její kapitoly.

Neuvěřitelná podobnost se spisy jiných kultur

Pro archeology, kteří studovali kámen Ingá, nebylo těžké najít podobnosti mezi petroglyfy přítomnými v něm a těmi, které patří k jiným kulturám. Tato skutečnost sama o sobě vyvolává otázky ohledně toho, jak a kdy jednotlivci z jiných zeměpisných šířek planety navštívili Brazílii.

Ignatius Rolim, profesor teologie, řečtiny a latiny, potvrzuje, že symboly kamene Ingá jsou velmi podobné starým fénickým spisům. Na druhé straně Ludwig Schwennhagen, rakouský vědec, který studoval historii Brazílie na počátku 20. století, objevil vážné souvislosti mezi písmem Ingá, fénickými rytinami a literárními a obchodními texty ze starověkého Egypta.

Pro některé badatele je mnoho symbolů na kameni Ingá podobné těm, které se nacházejí v Turecku ve starověké Anatolii Chetitů. Řada nápisů hovoří o „pohraniční válce“ mezi dvěma vládci mezopotámského původu. Další příběh vypráví o hrozné sopečné erupci. Popel zakrýval kamenné město na pobřeží Atlantiku, podobně jako tomu bylo v Pompejích.

Kdo je zodpovědný za tyto rytiny

K dnešnímu dni neexistují žádné historické důkazy, které by stanovovaly jasný vztah mezi původními Brazilci a astrologii. Z tohoto důvodu lze předpokládat, že tvůrci rytin z kamene Ingá byli součástí nomádské komunity nebo skupiny lidí, kteří místo dočasně navštívili.

Sdílet: