Nejvyšší hora světa se změnila na pohřebiště, klimatické změny odhalují těla horolezců

Tání ledovců na Mount Everestu odhaluje těla mrtvých horolezců, což vyvolává obavy organizátorů expedic na slavný vrchol. Podle vědců do konce století roztaje v oblasti Himálají nejméně třetina horských ledovců, což bude mít vliv na více než 2 miliardy lidí.

Hora Mount Everest v Himalájích patří mezi největší lákadla pro horolezce z celého světa. Od prvních pokusů o dobytí této majestátné hory v roce 1921, si výstup vyžádal více než 200 životů. Extrémní podmínky jsou obrovskou výzvou i pro sebevíc znalé horolezce. Více než třetina těl se teď objevuje v úskalích hor, za což mohou klimatické změny.

Transportovat těla z výstupů není jednoduché. Více než 200 těl se stále ukrývá pod sněhem a ledem, ale tyto případy se již stávají minulostí.

Někteří si před výstupem přáli být v nejhorším případě ponechání na místě, jiná těla se zatím nepodařilo identifikovat. Snést těla je mimořádně náročné, ať už ze stránky finanční nebo fyzické. Většina z nich se nachází v zóně smrti, nad 7900 m n. m.

Tající ledovce postupně odkrývají pozůstatky a výstup na Mount Everest už není ani výstup, ale spíše extrémně náročná procházka pohřebištěm.

Zdroj: FoxNews.com

Sdílet:
Loading...