Nejvyšší aktivní sopka Evropy se opět probudila k životu! Chrlí lávu a popel

Turisticky oblíbená a hojně vyhledávaná sopka Etna, tyčící se nad Sicílií se v noci ze čtvrtka na pátek probudila k životu. Na jihovýchodní straně nového kráteru se otevřely dvě praskliny, z nichž začaly vyvěrat dva mohutné proudy lávy směrem k údolí Valle del Bove. Erupci předcházela dvě zemětřesení o síle 2,8 stupně, ta byla zaznamenána už ve středu večer.

Rakouská tisková agentura APA informovala veřejnost o tom, že italský Národní ústav geofyziky a vulkanologie zaznamenal otřesy již ve středu 29. května. Následně v noci ze čtvrtka na pátek došlo ke dvěma erupcím. Láva tryskala až do výšky přes sto metrů.

Místní obyvatelé ani turisté zatím nejsou v ohrožení, nebyla nařízena ani evakuace. Nicméně lidé by se místu měli vyhnout. I když výbuch, na rozdíl od toho prosincového zatím nebyl doprovázen silnou seismickou aktivitou, vulkanologové situaci stále sledují.

Etna s nadmořskou výškou 3350 metrů je jednou z nejaktivnějších sopek světa. Její poslední aktivita byla zaznamenána loni v prosinci. Zemětřesení, které následovalo poničilo budovy a zranilo desítky lidí.

Zdroj: Euronews.com

Sdílet:
Loading...