Nejprve nebyly respirátory nutné, pak byly nezbytné a nyní jsou škodlivé

3.4/5 - (5 votes)

Povinnost nosit respirátory FFP2 nám vláda udělila už v květnu. Tento typ ochrany má však spíše opačný účinek, a navíc může způsobit akutní respirační syndromy. Mezi prvními zeměmi, která na tento problém upozornila, byla Kanada. Následovalo Španělsko, které nedoporučuje respirátory používat.

Podle Španělské agentury pro léčivé přípravky a zdravotnické výrobky, je hlavním problémem grafen, který je v nanorouškách a respirátorech obsažen. Je vychvalován až do nebes. Když na českých e-shopech narazíte na roušku, nanoroušku či respirátor s grafenem, materiál je v popisu produktu popisován jako něco revolučního, díky čemuž je maska v ochranné funkci nejen efektivnější, ale často vhodná i k opakovanému používání.

Jak se ale ukazuje, postupně jednotlivé státy od jejich využívaní spíše odrazují a stahují je z trhu. Grafen je totiž ultratenká a pevná vrstva uhlíku a má velmi pestrou škálu využití. Materiál totiž skvěle vodí teplo a stejně jako křemík má vlastnosti polovodiče. Elektrony se na něm pohybují až stokrát rychleji, tranzistory vyrobené z něj tak mohou potenciálně velmi zvýšit výkon počítačů. Grafen je také zmiňován v souvislosti s lithiovými bateriemi a také dokáže jednoduše přefiltrovat mořskou vodu na pitnou.

Využití grafenu v rouškách se zdálo být nejlepší volbou, zejména proto, že mikroskopické částice grafenu mají ostré hrany, takže mohou mechanicky poškozovat viry a bakterie. Takže jeho využití v respirátorech a rouškách dává smysl. Jenže v březnu zaznělo z kanadského ministerstva zdravotnictví důrazné varování – materiál v ochranných pomůckách pro dýchací cesty nepoužívat. Dýchání přes něj může způsobovat poškození plic, podobné jako vdechování azbestu, jsou přesvědčeni úředníci.

Jak již bylo zmíněno ve Španělsku jsou již respirátory a nanoroušky stahovány z prodeje. Ve Francii byly rovněž zakázány ochranné pomůcky obsahující grafen a 17 milionů z nich byly staženy z trhu. S vývojem pandemie se tedy ukázalo, že respirátory nebyly nutné, později byly zásadní, a nakonec jsou vlastně škodlivé.


Zdroj: mpr21

Sdílet: