Nejméně 50 starověkých irských památek bylo objeveno během léta pomocí Google Map

Satelitní snímky odhalují, jak vlny veder léta 2018 odkryly skryté poklady starověkých památek po celém Irsku. Prohlížením snímků na webových stránkách, jako je Google Earth, se odborníkům podařilo přesně vytyčit řadu kruhových pevností včetně pravěkých rituálních kruhovitých monumentů.

Anthony Murphy, badatel, novinář a majitel webu Mythical Ireland spolu s Kenem Willamsem, našel vůbec první a nejzajímavější kousek, nalezený díky extrémních návalů horka. Dosud neznámá kruhovitá struktura blízko Newgrange.

Murphy objevil doposud neznámé památky během studování nových satelitních snímku od Googlu. Většina monumentů se nachází uprostřed polí v sedmi různých částí Irska. Konkrétně jde o Meat, Dublin, Kildare, Carlow, Wicklow, Laois a Kikenny. Snímky těchto oblastí byly aktualizovány v aplikacích Google map a Goole Earth v červnu 2018.

Špendlíky označují místo, kde se vyskytují památky

Téměř ve všech případech nejsou okolo památek žádné stopy nebo známky toho, že by se k nim kdokoliv přiblížil. Snad i proto je Murphy přesvědčen, že místní zemědělci a vlastníci půdy nebudou o existenci těchto monumentů vědět. Také věří tomu, že některé ze skrytých prstenců mohou být 20 až 30 metrů široké.

Jak Murphy uvedl pro místní tisk: „V polích se ukrývají skutečně obrovské struktury, jakou jsou kruhovité pevnosti a ohrady, některé dosahují šířky větší než 100 metrů. Největší strukturou viditelnou na snímcích je v Dublinu a její šířka je neuvěřitelných 350 metrů.“

V říjnu téhož roku přiznala Katedra umění, kultury a Gealtacht (pozn. red. slovo v irském jazyce označující irsky mluvící oblasti), že objevy u Newgrange mají obrovský potenciál změnit naše chápaní této oblasti. Současně zveřejnila katedra seznam 71 nových národních památek ve 12 krajích.

Památky jsou rozesety napříč celým Irskem, avšak nejvíce se jich nachází v hrabství Louth a Meath. Podle Murphyho, objevy zahrnují skalní umění, prehistorické umění, stejně jako ohrady, pohřebiště z doby bronzové, kruhové příkopy, duchovní příbytek a silnici. Novinář jen doufá, že se na tento seznam přidají ještě další a starší památky.

Sdílet:
Loading...