Nejkrásnější evropská zřícenina hradu opředena neskutečnými legendami

Rozlehlým planinám irského hrabství Tipperary, které se rozkládá v jižní části země, vévodí skála Rock of Cashel. Je unikátní tím, že na ní těsně vedle sebe stojí středověká věž, mohutná katedrála, románský kostel, hrad a několik irských křížů. Pokud tedy chcete za jediný den vidět kompletní průřez irskou architekturou, jste na správném místě.

Přibližně 60 metrů vysoká vápencová Cashelská skála se zvedá ze Zlatého údolí hrabství Tipperary a dominuje krajině množstvím věží a věžiček. Již pohled z dálky na ni je vskutku nezapomenutelný. Legenda praví, že ďábel, který si právě ukousl kus pohoří Slieve Bloom zahlédl v těchto místech svatého Patrika, jak se chystá ve Zlatém údolí postavit kostel. To ho rozčílilo natolik, že ukousnutou skálu znechuceně vyplivl a ta se zabodla do země. Vytvořila se tak dnešní Rock of Cashel, která byla v prvním tisíciletí světským a duchovním centrem oblasti.

Stavba je jednou z nejvýznamnějších sbírek keltské kultury a středověké architektury v celé Evropě. Nejstarší a nejvyšší částí hradního komplexu je kruhová věž. Přestože pochází z roku 1100, je výborně zachovaná a měří kolem 28 metrů. Největší částí celého komplexu je zase pozůstatek Katedrály Sv. Patrika. Ta pochází z 13. století, ale masivní požár v roce 1495 ji značně poškodil; budovu později obnovili.

Zažila však i pustošení po vpádu Cromwella – tisíce lidí tu tehdy hledalo útočiště, ale katedrálu opětovně podpálili. Od té doby připomíná brutalitu cizineckých vpádů a irskou odvahu.

Cormacova kaple, kterou dal vystavit tehdejší král Desmond a biskup Cashelu Cormac Mac Cartaigh , je nejlépe zachovanou částí hradu. Nese na sobě znaky germánské kultury , která se vyznačuje bohatým zdobením – při její výstavbě kolem roku 1127 pomáhali i tesaři z Regensburgu. Tím se vymyká tradičním románským stavbám, které jsou povětšinou jednoduché. Obsahuje výborně zachované irské fresky z daného období.

Zdroj: Ht

Sdílet:
Loading...