Nejhlubší ponor pod ledovce Antarktidy nabízí vzácný pohled na život pod zamrzlou pustinou

Když se začne mluvit o Antarktidě většinou si vybavíme pustinu bez života plnou ledovců a neskutečně krutou zimu. I tak má tento věčně zamrzlý kontinent své osobité kouzlo, byť by zde většina z nás nevydržela ani chvilku. Teď si představte, že byste se měli v teplotách hluboko po nulou potopit pod ledovce Antarktidy, kde na vás čeká úplně jiný svět. Svět, plný krás, tajemství a nikdy nespatřených tvorů.

Díky týmu zkušených fotografů, kteří se specializují na fotografování v extrémních podmínkách, si nyní můžeme prohlédnout vzácné snímky života pod zamrzlým kontinentem. Za neuvěřitelnými snímky stojí fotografové Laurent Ballesta a Vincent Munier. Oba věděli, že se jedná o příležitost, která se naskytne jen jednou v životě.

Rovnou můžeme říci, že nešlo zrovna o jednoduchý úkol. Na tento projekt se museli fotografové připravovat dva roky, než se konečně v říjnu 2015 vydali na Antarktidu, v této době je zde totiž „jaro“. Na provedení celé akce měli jen 36 dní, během kterých se led rozpadal a ustupoval několik kilometrů od pobřeží.

Fotograf Ballesta byl pro extrémně složitý projekt vybrán záměrně. Jeho životopis je plný hloubkových ponorů, jedním z nich je například ponor do hloubky 121 metrů u pobřeží Jihoafrické republiky, kde strávil 24 hodin, aby se stal svědkem páření 17 000 mořských okounů. Nicméně akce, která ho čekala se od jeho předchozích projektů zcela lišila. Ballesta se měl potopit hlouběji než kdokoli jiný v Antarktidě, až do hloubky 70 metrů. Navíc v nejextrémnějších podmínkách pro potápění.

Samotné ponory pak probíhaly stejně. Každé ráno dorazila posádka k určenému místu a vyvrtali otvor do ledovců, dostatečně široky na to, aby se jím protáhl jeden potápěč. Když fotografové překonali sestup ledovcem hrubým 3 metry, museli si dále prorážet cestu kašovitou vodou. Na sobě neměli nic víc, než 4 vrstvy neoprenu. Celkem bylo uskutečněno 32 ponorů a zde jsou výsledky:

Tučňák císařský si razí cestu oceánem a hledá potravu. Foto: Laurent Ballesta
Třicet metrů pod hladinou se nachází tato rostlina, která je příbuznou mořské hvězdice. Foto: Laurent Ballesta
Bioluminiscenční medúza Foto: Laurent Ballesta
Mládě tuleně. Foto: Laurent Ballesta
Jeden ponor trval fotografům i pět hodin. Foto: Laurent Ballesta
Jedna ze 16 druhů chobotnic, žijících ve vodách Antarktidy. Foto: Laurent Ballesta
Foto: Laurent Ballesta
Foto: Laurent Ballesta
Foto: Laurent Ballesta

Zdroj: Nationalgeographic.com

Sdílet:
Loading...