Nejhlubší ponor až na samé dno Mariánského příkopu, přinesl znepokojivé výsledky

Americký podmořský badatel dokončil vůbec nejhlubší ponor, který kdy byl zaznamenám. Victor Vescovo se potopil do hloubky 10 927 metrů, až na samé dno prohlubně Challenger nacházející se na jižním konci Mariánského příkopu v Tichém oceánu. Svou cestu podnikl v rámci mapování nejhlubšího podmořského místa světa. Bohužel se vynořil spolu se znepokojivou zprávou.

Předtím, než se Vescovo dostal na samé dno nejhlubšího příkopu naší planety, podstoupil ještě několik ponorů. Ten poslední trval čtyři hodiny, čímž si podmořský badatel vysloužil rekord nejhlubšího sólového ponoru v historii lidstva. Předchozí rekord byl držen Jamesem Cameronem, který se v roce 2012 potopil k vraku Titaniku.

Jak informoval zpravodajský server CNN, kromě objevení čtyř nových podmořských druhů, které poskytly nový pohled na počátky života na naší planetě, Vescovo na dně příkopu objevil i plastový odpad. Plastové sáčky a obaly od cukrovinek pokrývaly dno prohlubně Challenger. Znečištění plasty se tedy nevyhnulo ani nejhlubšímu místu Země.

Victor Vescovo

Victor Vescovo má 53 let a pro CNN uvedl, že jeho cesta do hlubin nebyla učiněna jen z vědeckých důvodů, ale především chtěl překonat své hranice. Jak sám uvedl „Jsem toho názoru, že je to právě lidská přirozenost, která nás občas nutí překonat své hranice. Je to vlastně náš hnací motor, který nás dovedl až sem.“

Posláním expedice bylo podrobné mapování pěti nejhlubších míst našich oceánů. Doposud byly dokončeny průzkumy v již zmíněném Mariánském příkopu, pak v Portorickém příkopu, který se nachází v Atlantském oceánu, dále je to Jihosandwichský příkop v jižní části Atlantiku a Jávský příkop v Indickém oceánu.

Dalším cílem Vescova je dosud neprozkoumaný příkop Molloy Deep v Severním ledovém oceánu. Ponor je plánován v srpnu tohoto roku.

Zdroj. CNN.com

Sdílet:
Loading...