Nejdelší podzemní jeskyně světa ukrývala 300 milionů let starou, gigantickou žraločí lebku

Mamutí jeskyně je nejdelším známým jeskynním systémem na světě, má neuvěřitelných 643 km. Zatímco dnes se útrobami jeskyně procházejí turisté, vypadá to, že v historii byly jeskyně domovem pravěkých žraloků. Dokazuje to obrovská lebka žraloka, objevená v jedné ze stěn jeskyně. Informoval o tom portál IFL Science.

Mamutí jeskyně je součástí stejnojmenného národního parku v Kentucky. Tým několika odborníků zde nedávno objevil zkamenělou lebku prehistorického žraloka. Nejde zdaleka o první důkaz o životě žraloků v tomto jeskynním systému. Hledání jejich pozůstatků zastřešuje celý projekt, který je v národním parku prováděn již řadu let. Během něj už odborníci objevili přes 100 fosilních vzorků žraloků.  Většinou šlo o zuby, které byly díky svému složení ve velmi dobrém stavu.

Není tedy divu, že lebka představuje mnohem vzácnější objev, protože kostra žraloka je tvořena především z chrupavek, které nejsou natolik odolné, natož aby se uchovaly takovou řadu let. Fosilie zahrnovaly dolní čelist, kraniální chrupavku a několik zubů. Pozůstatky patřily dnes již vyhynulému druhu žralo zvaného Saivodus Striatus, který se svou velikostí rovnal dnešnímu žraloku bílému, který měří 3,4 až 4 metry.

Žraloci žili v této oblasti před zhruba 330 milióny let. V té době byla řeka Mississippi značně rozvodněná, a její okolí bylo zcela pod vodou. Není tedy divu, že je dnes toto území bohaté na fosilie mořských tvorů. A to i přes fakt, že dnes je nejbližší pobřeží od Mamutí jeskyně vzdáleno celých 850 kilometrů.  

Zdroj: IFLScience.com

Sdílet: