Nedaleko pyramid v Gíze byl objeven 4 500 let starý hřbitov spolu se dvěma sarkofágy

Egyptské ministerstvo památek v sobotu 4. května, informovalo veřejnost o velkolepém objevu. Jihovýchodně od slavných pyramid v Gíze byl objeven 4 500 let starý hřbitov včetně dvou zachovalých sarkofágů.

Hned několik hrobek bylo objeveno na hřbitově nedaleko pyramid v Gíze. Jedna z hrobek navíc obsahovala pozůstatky dvou jedinců jménem „Behnui-Ka“ a „Nwi“. Jejich sarkofágy byly ve velmi dobrém stavu a hlavně neporušené. Archeologové se sice domnívají, že uvnitř budou pozůstatky těchto osob.

Zatím byla provedena pouze analýza artefaktů a hieroglyfických nápisů, které byly nalezeny v hrobce. Podle ní šlo o dva muže, kteří žili před téměř 4 500 lety, toto období často historici označují jako období páté dynastie nebo také dynastie slunečních králů. Jde o dobu po vybudování pyramid v Gíze.

Zdroj: Getty Images

Z nápisu bylo zřejmé i to, že Behnui-Ka byl kněz a soudce, který zastával hned několik titulů, včetně jednoho s opravdu dlouhým názvem: „čistič králů: Rachef, Veserkaf a Niuserre“. Rachef byl faraon, který stojí za výstavbou jedné z pyramid v Gíze. Veserkaf a Niuserre byli faraoni, kteří vládli Egyptu v dobách páté dynastie.

I druhý muž Nwi oplýval mnoha tituly včetně „náčelníka velkého státu, dozorce nových osad a čističe faraona Rachef“. Další nápisy a tituly zatím přeloženy nejsou, proto archeologové i nadále pokračují v jejich studování.

V hrobce mimo sarkofágů bylo objeveno i velké množství artefaktů, včetně vápencové sochy, která může být podobiznou jednoho z mužů, stejně jako kamenné rytiny a dřevěné masky. Archeologové také zjistili, že hřbitov byl využíván i v období před 2 600 lety, kdy bylo v těchto místech pochováno několik dalších jedinců. Což pro starověký Egypt není nic neobvyklého, lidé v té době často využívali hrobky opakovaně.

Zdroj: Getty Images

Nově objevený hřbitov se nachází hned vedle toho, kde se pohřbívali lidi, kteří stavěli pyramidy v Gíze, uvedl to ve svém prohlášení Zahi Hawass, bývalý egyptský ministr památek. Za objevením hřbitova pak stojí archeolog Mostafa Waziri, generální tajemník Nejvyšší rady ministerstva památek. Archeologické výkopy a práce budou pod jeho vedením pokračovat i nadále. Až čas ukáže, co vše ještě na pohřebišti objeví.

Zdroj: LiveScience.com

Sdílet:
Loading...