Navzdory katastrofální historii Černobylu se zde otevřela nová funkční elektrárna

Po více než 30 letech se Černobyl nemusí pojit jen s největší jadernou katastrofou na světě. Začátkem tohoto měsíce odhalily dvě velké energetické společnosti tisíce nových solárních panelů, které byly postaveny v jaderné zóně, kde se nachází i vyřazená elektrárna. Účelem je více rozvinout obnovitelné zdroje v Ukrajině.

Asi 3 800 solárních panelů nyní stojí v převážně neobyvatelné kontaminované ploše 1,6 hektaru (4 akry), která bude produkovat dostatek energie, aby zásobila 2 000 bytů. Plán byl poprvé zveřejněn v roce 2016, jenže výstavba solárních panelu začala s příchodem tohoto roku. Mnozí dodávají, že Ukrajina pracuje na diverzifikaci své elektrické výroby poté, co přestala nakupovat zemní plyn z Ruska.

Sluneční elektrárnu najdete pomocí krátké procházky napříč bývalou elektrárnou, která je zodpovědná za katastrofu z roku 1986 a která je zapuštěna v obrovském kovovém a betonovém ” sarkofágu “, který omezuje uvolňování přetrvávajícího záření do prostředí a atmosféry. V zemi, která obklopuje místo výbuchu, asi 1600 kilometrů, jsou jiné činnosti, jako je zemědělství nebo lesnictví, příliš nebezpečné vzhledem ke kontaminaci.

26. dubna 1986 reaktor číslo čtyři vybouchl a zabili 30 pracovník v jaderné elektrárně v Černobylu kvůli chybné reaktorové konstrukci a nedostatečně vyškoleným pracovníkům. Výbuch páry a požár uvolnil do atmosféry 5 procent radioaktivního plynu z jádra reaktoru s několika odhadovanými údaji: až 75 procent Evropy je ovlivněno spadem, přičemž sousední Bělorusko a Rusko bylo ohroženo nejvíce.

Uvolněná energie byla desetinásobkem jaderné bomby, která dopadla na Hirošimu. Sovětské úřady zorganizovaly evakuaci stovek tisíc lidí.

Během času byly ostatní reaktory odstaveny s konečným uzavřením v roce 2000. Více než 5000 čtverečních kilometrů (neoficiálně 2000 čtverečních kilometrů) je stále opuštěno a lidé se nebudou moci vrátit do oblasti dalších 24 000 let, tak dlouho bude ještě trvat pokles radioaktivní kontaminace na úroveň, která již není nebezpečná.

Sdílet:
Loading...