Náš svět za 80 let pohledem expertů: musíme se připravit na radikální změny

V druhé polovině století ubude na světě obyvatel a v roce 2100 by na planetě mělo žít kolem 8,8 miliardy lidí. Uvádí se to ve studii Institutu pro měření a vyhodnocování zdraví (IHME), jehož závěr se ale neshoduje s prognózami OSN. Organizace spojených národů naopak odhaduje, že v té době by mělo být na Zemi o dvě miliardy lidí více.

Materiál IHME, který vyšel v odborném časopise The Lancet, předpokládá převratné změny, které naruší rovnováhu světa i jednotlivých společností. Ředitel institutu Christopher Murray prohlásil, že výsledek studie považuje za dobrou zprávu v tom smyslu, že méně lidí znamená menší tlak na produkci potravin a méně emisí oxidu uhličitého. Jiná věc je změna složení obyvatelstva. “Převrácení věkové pyramidy bude mít hluboké a negativní důsledky na ekonomiku a rodiny, komunity i společnosti,” uvedl Murray a připustil, že závěry výzkumu nejsou nevratné a vývoj v jednotlivých státech mohou ovlivnit politické změny.

Vrchol přijde v roce 2064

OSN ve své poslední zprávě o demografickém vývoji předpokládá, že v roce 2050 bude na Zemi žít 9,7 miliardy lidí a v roce 2100 až 10,9 miliardy. V současnosti nás je zhruba 7,7 miliardy. IHME financuje nadace Billa Gatese. Ústav pro svou práci čerpá údaje ze světových studií veřejného zdraví. Jeho vědci dospěli k závěru, že v roce 2064 dosáhne demografická křivka vrcholu s 9,7 miliardami lidí, ale pak začne klesat a v roce 2100 bude na planetě žít 8,8 miliardy obyvatel. Podle odborníků se o to z velké části postará rozvoj vzdělání dívek a dostupnost antikoncepce. Zatímco nyní na jednu ženu připadá v průměru 2,37 dítěte, v roce 2100 toto číslo spadne na 1,66, což je mnohem větší úbytek plodnosti, než s jakým počítá prognóza OSN. V 185 ze 195 zemí, které byly zahrnuty do studie.

Příští demografický vývoj, který zahrnuje také údaje o úmrtnosti a migraci, bude v jednotlivých státech a regionech odlišný, změní se ekonomické a geopolitické mapy a síla států nebude definována pouze množstvím obyvatel. Čína se svými 1,4 miliardami lidí může přijít až o polovinu a koncem tohoto století v ní může žít “jen” 730 milionů obyvatel. Úbytek práceschopného obyvatelstva zabrzdí její ekonomický růst. Spojené státy, které již nyní ztrácejí pozici nejsilnější světové ekonomiky, by mohly na konci století Čínu znovu předjet, jestliže bude imigrace nadále doplňovat tamní snižující se plodnost.

Nejvíce překvapí Nigérie

Největší úbytek populace postihne 23 států v Evropě a Asii; počet jejích občanů se sníží nejméně o polovinu. Ve Španělsku má jít o snížení ze 46 na 23 milionů, v Itálii ze 61 na 31 či v Japonsku ze 128 na 60. Některé země ale budou od takového trendu ušetřené, například Francie by mělo mít v roce 2100 o dva miliony obyvatel více. V subsaharské Africe se počet obyvatel může až ztrojnásobit z jedné na tři miliardy. Nejlidnatější bude Nigérie (z 206 na 790 milionů), čímž předčí Čínu a po Indii se stane druhou nejlidnatější zemí světa.

“Musíme se připravit na opravdu nový svět,”  okomentoval tento výhled šéfredaktor časopisu Richard Horton. Murray dodal, že to bude svět, ve kterém bude žít mnohem méně práceschopných lidí a v němž osmdesátníky bude šestkrát více než nyní. Kvůli tomu bude nutné přehodnotit sociální a zdravotnický systém. Mnozí odborníci předpokládají, že v mnoha státech se téma snižování počtu obyvatel politizuje. Změnu demografické křivky je podle nich možné dosáhnout sociální politikou, která ženám umožní mít větší počet dětí a zároveň pracovat.

Sdílet:
Loading...