Nalezené trhliny na skotském jaderném reaktoru mohou vést k evakuaci Edinburghu a Glasgow

Jestliže patříte mezi fanoušky nejnovějšího seriálu Černobyl, pak detailně víte o nebezpečí, které představují jaderné reaktory. Zatímco se dodnes svět vzpamatovává ze dvou jaderných katastrof, mohla by nastat třetí. V těchto dnech totiž byly objeveny trhliny na jaderných reaktorech skotské elektrárny. V důsledku tohoto zjištění hrozí, že města Edinburgh a Glasgow budou zcela evakuovány.

Jaderná elektrárna Hunterston B poblíž skotského Ardrossanu, je domovem dvou nejstarších jaderných reaktorů v Evropě. Jsou staré téměř 43 let a již dávno překročily svou provozní dobu, kterou místní společnost EDF Energy dvakrát prodloužila. Ačkoliv by reaktory měly být v roce 2023 uzavřeny, závod čelí vážné bezpečnostní chybě.

Podle místního tisku Edinburgh Life vykazují reaktory praskliny na grafitovém jádře, což vede k jejich nestabilitě. Následkem by mohla být závažná jaderná havárie. Reaktory byly uzavřeny už v říjnu loňského roku v důsledku chyby, nicméně společnost EDF Energy, jež je vlastníkem elektrárny, se snaží o jejich opětovné zprovoznění.

V současné době je pravděpodobnost roztavení reaktoru nízká, důsledky by však byly fatální. V důsledku radioaktivní kontaminace by muselo dojít k úplné evakuaci Glasgow a Edinburghu. Informoval o tom server Unilad.

Praskliny představují nebezpečí hned v několika směrech. V podstatě by se dalo říci, že ke katastrofickým následkům stačí málo. Odborníci tvrdí, že by stačilo menší zemětřesení, uvolnění nějakého plynu nebo třeba náhlý pokles tlaku a může dojít k uvolnění velkého množství radioaktivních plynů do ovzduší. Dokonce není vyloučena ani exploze uvnitř jádra reaktoru.

Limitní provoz pro poslední období bylo 350 trhlin, nicméně poslední kontrola zjistila překročení limitu, a tak byl jaderný reaktor odstaven. Pro EDF ale potencionální nebezpečí asi nic neznamená a chce požádat o povolení opětovného spuštění s novým provozním limitem až 700 trhlin. Snad odborníci v tomto oboru vědí, co dělají. Následky by totiž nechtěl postoupit nikdo.

Zdroj: Unilad.com

Sdílet:
Loading...