Nacistická ponorka plná toxického nákladu na dně moře, stále ohrožuje naše zdraví

Dědictví nacistické ponorky nadále “pronásleduje” vody Evropy.

V únoru 1945, jen několik měsíců před tím, než byli nacisté poraženi, bylo německá ponorka U-864 torpédována Britským královským námořnictvem ve vodách u norského pobřeží a zabito bylo všech 73 členů posádky. V posledním pokusu o zásobování svých spojenců v Japonsku, byla ponorka na cestě s velmi důležitou dodávkou: 65 až 70 tun rtuti . 

I po 73 letech se U-864 stále nachází v Severním moři poblíž města Bergen  i se stále obávanou vysoce toxickou tekutou rtuti, která může kdykoliv vytéct do okolního prostředí.

Zničení U-864 byla objevena norským námořnictvem v březnu 2003. Nedlouho poté se úřady setkaly s dokumenty, které naznačovaly, že na palubě existuje určité množství rtuti. Obavy se rychle rozšířily, náklad U-864 se může dostat do okolních vod, které zahrnují i rybářské oblasti a potenciálně se může dostat pomocí potravinového řetězce až k lidem.

Norský úřad pro bezpečnost potravin vydal varování pro děti a těhotné ženy, aby se vyhýbali mořským plodům z této oblasti, i když to varování byl nakonec zrušeno v roce 2015 kvůli nedostatku důkazů. Nicméně vědci se nadále obávají účinků U-864. Vědecká studie, publikovaná v časopise Chemosphere  v roce 2011, tvrdila, že místní treska obecná měla zvýšené hladiny rtuti v játrech a žábrech.

Vrak leží na strmě nakloněném mořském dně z nestabilního sedimentu. Jakýkoli plán na přesunutí vraku by proto mohl ohrozit sesuv půdy, což by bylo dvojí katastrofou, pokud na palubě stále existují živé hlavice.

“Musíme předpokládat, že na palubě jsou ještě torpéda, alespoň pár,” řekla  Spiegelová, v roce 2006 Ane Eide Kjerasová, mluvčí norské pobřežní správy prohlásila. “Existuje mnohem vyšší riziko výbuchu během záchrany úkonů.”

Norská vláda nedávno navrhla další kontroverzní řešení. Státní rozpočet plánuje v roce 2019 vyčlenit 30 milionů norský korun, aby se podstatně utěsnil vrak pod silným “sarkofágem”. Přestože tento plán ještě není oficiální, říkají, že by mohl být dokončen již v létě roku 2020.

Sdílet: