Na ruském poloostrově byla objevena řecká válečná přilba. Unikát vyvolává mnoho otázek

Rate this post

Ruská zpravodajská agentura RIA oznámila pozoruhodný nález. Jihozápadně od Ruska na poloostrově Taman byla objevena starověká řecká helma a podle Archeologického ústavu Ruské akademie věd (IA RAS) jde o nejpozoruhodnější nález v této oblasti. Jde o vůbec první artefakt tohoto druhu, který byl objeven tak daleko od místa svého původu. Není se tedy čemu divit, že vyvolává tolik otázek.

Archeologové na Tamaňském poloostrově již dva roky vykopávají řeckou nekropoli, kde by se mělo vyskytovat až 600 pohřebních mohyl. Právě na tomto poloostrově totiž měla existovat řecká kolonie Phanagoria. Objevená helma pochází z 5. století před našil letopočtem, což odpovídá době, kdy Řekové budovali takzvanou Bosporskou říši.

Tato říše byla velmi bohatá a mocná, především díky obchodování s kočovnými kmeny.  Bosporská říše zahrnovala řecké kolonie na poloostrově i část původního domácího obyvatelstva a postupně ovládla některé z původních kmenů, což vedlo k prolínání obou složek jak etnicky, tak kulturně. Z tohoto důvodu bývá označována za jeden z prvních helénistických států.

Přilba z 5. století před našim letopočtem, objevená na Tamaňském poloostrově

Záhada korintské přilby

Ruský tým vedený Romanem Mimodem objevil korintskou přilbu během vykopávání jedné z mnoha mohyl. Jak už bylo řečeno, přilba pochází z 5. století př. n. l. V samotném Řecku se však tyto přilbice začaly objevovat až v 6. století př. n. l. Byly součástí uniformy ozbrojených pěšáků a používaly se ještě dlouhou dobu. Přilba byla mezi vojáky velmi oblíbená a byla také považována za nejlepší ochranu hlavy. Když válečník umřel, byl pochován spolu se svou přilnou, která mu udělovala společenskou prestiž.

Stáří přilby se podařilo určit díky jejímu designu. Byla vyrobena z bronzu původně měla čalouněný vnitřek. Nenechte se zmást, nebylo to kvůli pohodlí válečníků ale kvůli tlumení nárazů. Přilba zakrývala celou hlavu i týl a přední část zase zakrývala téměř celý obličej kromě očí a úst. Ostatně to můžete vidět na fotografii.

Korintská přilba, která je vystavena v expozici v Itálii. Nejedná se o přilbu objevenou na ruském poloostrově.

Jak uvádí Ruská zpravodajská agentura, i navzdory značně pochroumaného stavu, je přilba považována za velmi důležitý objev. Je to jediná helma tohoto typu, která byla nalezena severně od Černého moře, a právě proto má velký historický význam. Archeologové také věří, že pohřebiště, na kterém byla přilba objevena, odhalí i další poklady té doby, které umožní vědcům lépe pochopit tamní kulturu a civilizace Řeků, kteří žili na severním pobřeží Černého moře.

Zdroj: ancient-origins.net

Sdílet: