Na filipínské pláži se objevila mrtvá velryba, v žaludku měla 40 kg plastového odpadu

Když oceánští biologové prozkoumali tělo mrtvé velryby na jedné z filipínských pláží, zůstali zděšeni. V mladém zvířeti našli až 40 kg plastového odpadu. Aktuální případ přitom jen poukazuje na všeobecnou problematiku země, která patří k největším znečišťovatelům světových oceánu.

V sobotu se na jedné z pláži filipínského ostrova Mindanao objevilo tělo mladého kytovce, konkrétně se jednalo o vorvaňovce zobatého. Přestože jde o poměrně běžného obyvatele světových oceánu, často se lidem neukazuje. Pobřežním vodám se spíše vyhýbá, nejlépe se cítí ve větších hloubkách. I proto byl nález na filipínské pláži překvapením. Mnohem větším však byla samotná příčina smrti.

Oceánští biologové a odborníci z filipínského muzea D’Bone Collector Museum, objevili v žaludku mrtvé velryby přibližně 40 kg plastového odpadu. Ten mimo jiné sestával z 16 sáčků rýže a množství nákupních tašek, informuje britský deník The Guardian . Samotné muzeum nález na svém Facebooku komentuje jako “nechutný” a vyzývá filipínskou vládu k přijetí vhodných opatření. Tento případ je sice smutnou připomínkou aktuálního stavu světových oceánu, zároveň ale nejde ani zdaleka o výjimečnou událost.

To, že se velryba, jejíž žaludek byl plný plastového odpadu, objevila právě na filipínské pláži, není náhoda. Spolu s Čínou, Indonésií, Thajskem a Vietnamem totiž Filipíny patří k největším znečišťovatelům oceánu plastovým odpadem na světě. Podle Ocean Conservancy těchto 5 zemí přispívá k plastovému znečištění větší mírou než zbytek světa společně. Zatímco největší podíl na plastovém znečištění oceánů má Čína, Filipínám patří dlouhodobě třetí místo v žebříčku.

Zdroj: TheGuardian.com

Sdílet:
Loading...