Muž si vzal domů kámen v domnění, že je v něm ukryto zlato. Netušil ale, jaký poklad má u sebe

David Hole žijící v Austrálii si před pár lety donesl ze své procházky kámen, o kterém byl přesvědčen, že je v něm ukryto zlato. V tomto případě se není čemu divit, našel jej totiž v australském Melbournu, které v 19. století zažívalo zlatou horečku. Jak se ale s odstupem let ukázalo, měl u sebe celou tu dobu úplně jiný poklad a o zlato rozhodně nešlo.

Australan David Hole se v roce 2015 vydal do melbournského parku Maryborough Regional Park, aby za pomocí detektoru kovu našel nějaký ten poklad. Tato oblast je totiž známá především proto, že v 19. století byla centrem zlaté horečky. V osudný den objevil muž velký a těžký načervenalý kámen, o kterém byl okamžitě přesvědčen, že ukrývá hroudu zlata. Jakmile přijel domů dělal vše proto, aby kámen rozbil, to se mu však nedařilo. Kámen se například pokusil provrtat vrtačkou, ponořil ho do kyseliny, bušil do něho kladivem, ale veškeré jeho pokusy byly marné.

Až o několik let později se David Hole rozhodl vzít kámen do místního muzea v naději, že dostane k tomuto záhadnému kameni více informací. Tak se i stalo. V žádném případě nešlo o kámen uchovávající zlato, ale o vzácný meteorit starý 4,6 miliardy let! Na kámen se přijelo podívat hned několik geologů, jeden z nich dokonce prohlásil, že za 37 let své kariéry dostal hodně kamenů k prozkoumání. Avšak jen dva z nich byly skutečně meteority, přičemž jeden z nich je právě od Davida.

Meteorit vážící 17 kilogramů byl pojmenován podle místa svého nálezu, tedy Maryborough. Díky diamantové pilce se podařilo geologům kousek odříznout. Jak se ukázalo obsahuje vysoký podíl železa, to znamená, že jde o H5 chondrit, což je nejčastěji se vyskytující druh meteoritu na Zemi.

Sdílet:
Loading...