Možná budete překvapeni ale tato města už za 80 let nebudou existovat

Kdysi byla plná lidí, dnes jsou z nich „města duchů“.  K těm nejznámějším patří ukrajinská Pripjať, kde před černobylskou havárií žilo 47 500 lidí. Dnes je tu pusto a prázdno. Další je Centralia v americké Pensylvánii, které mělo kdysi přes dva tisíce obyvatel. Město se rozkládalo ve významném nalezišti uhlí, které začalo jednoho dne hořet v dolech a hoří dodnes. Výpary se staly zdraví nebezpečné, proto došlo k vylidnění města.

Magazín Forbes přišel před časem se zajímavým článkem o dalších městech, kterým hrozí vylidnění. Už v roce 2100 se z nich mohou stát opuštěná města duchů.  Která to tedy jsou a proč? Budete překvapeni.

San Francisco, Kalifornie – příčina: zemětřesení

Vědci z Kalifornské univerzity tvrdí, že s více než 75 % pravděpodobností dojde do roku 2086 v oblasti San Francisca k zemětřesení o síle 7 stupňů. Podle Richterovy stupnice jde o masivní zemětřesení, které způsobí velké škody. Samotná metropole se postupně vylidňuje už dnes. Lidé se stěhují z drahých a z geologického hlediska nebezpečných, přímořských oblastí do vnitrozemí. Tento trend bude pokračovat i nadále, uspíší ji i drobné otřesy, předcházející devastujícímu zemětřesení.

Detroit, Michigan – příčina: emigrace obyvatelstva

V letech 1950 měl Detroit necelé 2 milióny obyvatel, během dalších padesáti let došlo k jeho poklesu o 49 %. Dnes ve městě žije pouhých 713 777 lidí. Ve městě panuje vysoká nezaměstnanost (13,6 %) i kriminalita a lidé se odsud stěhují do bezpečnějších oblastí. Nejlépe na předměstí. Běžně můžete zpozorovat domy v centru města, které jsou na prodej za pouhý dolar. Předpokládá se, že úbytek obyvatelstva bude pokračovat i nadále. Pokud se ovšem podmínky v této oblasti nezmění do roku 2100, Detroit se zcela vylidní.

Benátky, Itálie – příčina: záplavy

Správa italského městečka zamilovaných by měla zlepšit své protipovodňové opatření, pokud nechtějí napravovat škody záplav na denní bázi. Benátky čelí záplavám přibližně 4x do roka. Jenže jak víme, hladina moří se bude zvedat, a proto záplavy budou častějším jevem. Četnost se zvedne až na 250 případů za rok. Z města na vodě se tak stane spíše město pod vodou.

Mexiko – příčina: nedostatek pitné vody a sesuvy půdy

O hlavním městě Mexika bychom také mohli říct, že se potápí ale v jiném slova smyslu. Hlavním zdrojem pitné vody je v Mexiku ta podzemní, protékající křížem krážem, napříč celým městem. Jinak řečeno, každým užitím pitné vody, ubývá ta podzemní a dochází pak k sesuvu vyschlé půdy. Existují oblasti, které se za posledních sto let propadly o 9 metrů. A bude hůř. Zdroj jednou dojde a nedostatek pitné vody spolu s nestabilní půdou donutí obyvatele k emigraci.

Neapol, Itálie – příčina – výbuch sopky Vesuv

Vesuv smetl z povrchu zemského Pompeje, stejně jako Herculaneum v roce 79 n. l. Italský vulkán se probouzí k životu průměrně jednou za 100 let, přičemž k jeho poslední erupci došlo v roce 1944. Další v průběhu tohoto století zcela jistě nastane, otázkou je, jak silná bude. V nejbližším okolí Vesuvu dnes žijí více než 4 milióny lidí, takže pokud nedojde k jejich včasné evakuaci, budou následky katastrofální.

Sdílet: