Moderní člověk ani jeho předkové nedýchali takový vzduch jako v současných dnech dýcháme my

Je to sice smutné ale hladina oxidu uhličitého v atmosféře Země překročila historickou hranici. Havajské senzory naměřily tento skleníkový plyn v koncentraci 415,26 částeček na milión. Jinými slovy jeden milión molekul vzduchu obsahuje 415 molekul oxidu uhličitého (ppm). I v dobách průmyslové revoluce byla koncentrace CO280 částeček na milión. Můžeme tedy říct, že moderní člověk ani jeho předkové nikdy nedýchaly tak znečištěný vzduch.

Naše planeta se mění k nepoznání a celkově to vypadá, že začínáme platit krutou daň za naše počínání. Oxid uhličitý je jedním z nejvýznamnějších skleníkových plynů, které jsou zároveň hnacím motorem klimatických změn. Do ovzduší se dostává například spalováním dřeva, organických materiálů a fosilních paliv.

O překonání rekordní hranice 415 ppm informoval oceánografický institut Scripps. Hladiny skleníkového plynu v ovzduší měří každý den už od roku 1958 a to ve spolupráci s americkým Národním úřadem pro oceány a atmosféru (NOAA). Záznamy před rokem 1958 byly získány ze vzorků ledu.

Nový rekord vzhledem k současnému stavu naší planety asi nikoho nepřekvapí. Je jasné, že koncentrace oxidu uhličitého se bude jen a jen zvyšovat. Pokud bychom tato čísla chtěli snížit, prvním krokem by bylo ustoupení od fosilních paliv. Jedině zastavení jejich využití může zamezit oteplování planety.

Pokud se národům nepodaří dosáhnout minimalizace spalování fosilních paliv, bude to mít vliv na celou planetu i její obyvatele. Na Zemi se bude čím dál víc projevovat extrémní počasí. Stoupnou hladiny moří a arktický led prakticky zmizí. Zaniknou také korálové útesy a může vyhynout až milión druhů zvířat a rostlin.

Zdroj: LiveScience.com

Sdílet: