Mijakedžima: tajemný ostrov, kde všichni nosí plynové masky

Tyhle fotky nejsou z žádného postapokalyptického filmu o atomové válce, ale z japonského ostrova Mijakedžima. Ten leží zhruba 170 kilometrů jižně od Tokia a patří do souostroví Izu. Ostrov je součástí národního parku Fudži-Hakone-Izu a najdete tady zajímavou přírodu. Jediné, co vás může vyrušit z užívání si místních přírodních scenerií, jsou sirény, po kterých si všichni začnou nasazovat plynové masky. Koncentrace jedovatých plynů ve vzduchu totiž právě dosáhla hladiny ohrožující zdraví.

Za všechno může stratovulkán Ójama uprostřed ostrova. Typickou vlastností stratovulkánu je střídání klidové fáze a silných sopečných erupcí. V případě téhle sopky to vychází na plus minus dvacetileté intervaly. Láva má na svědomí jedenáct životů v roce 1940, další erupce přišly v roce 1962 a pak 1983. Říkáte si, kdo by chtěl na takovém místě bydlet, když víte, že vám domek každých dvacet let lehne popelem? Před poslední erupcí tu žilo nějakých 3600 nebojácných ostrovanů. Že by byli ti Japonci přeci jen divnější než ostatní národy?

Naposledy se sopka předvedla v létě roku 2000, kdy začala do vzduchu vypouštět desítky tisíc tun jedovatého oxidu siřičitého, a ostrov se tak stal neobyvatelným. Popel se roznesl v okruhu 160 km a v jednu chvíli sopka chrlila 42 000 tun nebezpečného plynu za den. Ano, opravdu tun plynu! Během jednoho měsíce ostrov zasáhlo 17 500 zemětřesení. Po třech měsících vláda přikázala kompletní evakuaci celého ostrova. Vrátit se mohli až za čtyři roky a další tisícovka z nich se celkem pochopitelně rozhodla zůstat raději někde, kde si můžou vyjít ven jen s peněženkou a mobilem v kapse.

Většina z původních obyvatel se ale rozhodla svého domova nevzdat a vypořádat se s nástrahami přírody po svém. Opravili domy, oprášili auta zapadlá popelem a začali nanovo. Třetina ostrova je sice pořád neobyvatelná kvůli vysokým hladinám jedovatého plynu a v některých oblastech se nedoporučuje kvůli zdravotním rizikům vychovávat děti, jinak tu ale lidé žijí vcelku běžně. Aktuálně není nutné nosit plynovou masku neustále, ale měli byste ji mít pořád u sebe v případě, že by zazněla siréna, která označuje náhlé zvýšení hladiny oxidu siřičitého. Sírový zápach připomínající zkažená vajíčka tu ale ucítíte kdykoli.

Sdílet:
Loading...