Mezinárodní dotazník rozhodl! Nejkrásnější knihovnu na světě najdeme nás v Česku!

5/5 - (2 votes)

Největší a zároveň nejstarší česká knihovna je ta Národní v pražském Klementinu. Zároveň můžeme s potěšením říct, že ji Američané označili i jako nejkrásnější na světě. A není se čemu divit. V provozu je neuvěřitelných 240 let, své návštěvníky překvapí nejen svou sbírkou knih, ale také dechberoucí architekturou.

Klementinum představuje historický komplex budov jejichž součástí i Národní knihovna. Komplex byl založen roku 1556, když do Čech dorazili jezuité. Název byl odvozen od kaple z 11. století zasvěcené sv. Klementu. V pozdějších dobách byl na stejném místě založen dominikánský klášter, který poskytoval domov jezuitům. Dále v roce 1622 byl klášter povýšen na univerzitu, která se později stala třetí největší jezuitskou univerzitou na světě.

Pražské Klementinum je po Pražském hradu druhou nejrozsáhlejší stavební památkou Prahy. Historický areál má velikost dvou hektarů. K nejatraktivnějším zákoutím Klementina patří 68 metrů vysoká Astronomická věž s kovovou sochou Atlanta na vrcholu, ze které je skvostný výhled na historické centrum města a v níž je od roku 1775 meteorologická observatoř měřící pražské ovzduší. Zajímavá je i Meridiánová síň – místnost, jež byla využívána na určování poledne. Mimochodem, na stěnách po celém komplexu jsou i třináctery sluneční hodiny. Není divu, že se Klementinum líbí po celém světě.

Samotná knihovna byla oficiálně otevřena v roce 1722. Její sbírky mají celoevropský význam a v jejím depozitáři se najde velká řada skvostů. Dnes knihovna spravuje přes 7,2 milionů svazků. Kromě úchvatné sbírky knih, oslní návštěvníky také interiér knihovny v barokním stylu. Právě díky Baroknímu sálu si knihovna získala přízeň Američanů, kteří na serveru Bored Panda hlasovali o nejhezčí knihovnu světa. A pražské Klementinum bylo jasným vítězem.

Sdílet: