Londýnská „vražedná mlha“ zabila v roce 1952 12 000 lidí

V roce 1952 se Londýn ocitl ve scéně jako z hororu. Britské hlavní msto pokryla hustá mlha, který zabila tisíce lidí u stala se tak jednou z nejhorších katastrof v britské historii.

Zima roku 1952 byla pro Londýňany obzvláště krutá. Čtvrtého prosince zahalila celé město hustá mlha, což v té době nebyl až tak neobvyklý jev. Jak se ale za pár dní ukázalo, něčím byla tato mlha přeci jen výjimečná. Byla natolik silná že 9. prosince se zavřely všechny školy a vícero společností ukončilo svou činnost. Kvůli velmi špatné viditelnosti byl dokonce zastaven veškerý provoz. Všechno ale bylo jen předvojem toho, co teprve mělo přijít.

„Vražedná“ mlha

Mlha nepohltila jen město, začala pronikat do domů a budov a odborníci si postupně začali uvědomovat, že nečelí obyčejné mlze. Ve skutečnosti čelili jedné z největších ekologických katastrof. Došlo totiž k enormnímu znečištění ovzduší enormním spalováním uhlí v továrnách a domácnostech. Byla natolik hustá, že jste neviděli dál než na metr daleko, což zapříčinilo řadu nehod. Pohyb jakýchkoliv vozidel tak byl zakázán.

Další problém tkvěl v respiračních problémech, které je projevili u tisíců občanů Londýna. Jedinci s horším zdravotním stavem pak čelili fatálním následkům. Lidé tehdy říkali, že mlha ani nebyla bíla, okna jim obarvila silně tmavou barvou. Kolem 9. prosince začala mlha ustupovat a začali se sčítat oběti. Konečné počty dospěly k neskutečným 12 000 mrtvých lidí.

Chemický koktejl

Přestože bylo známo, že většina úmrtí byla způsobena inverzí z nadměrného spalování uhlí, přesný chemický koktejl, který vedl k vytvoření „vražedné“ mlhy, byl úplným tajemstvím po dobu 60 let. Až v roce 2016 byly zveřejněny výsledky vyšetřování. To vedl čínský vědec Renyi Zhang, který provedl různé experimenty a měření vzduchu v Číně, kde podobné jevy vznikají v důsledku nadměrné kontaminace.

Zhang je přesvědčen, že síran byl jednou z hlavních součástí inverze, a že částice kyseliny sírové se vytvořili z oxidu siřičitého, který se šířil spalováním uhlí, a to jak v domácnostech, tak ve společnostech a továrnách.

Problém byl v otázce, jak byl oxid siřičitý přeměněn na kyselinu sírovou. Studie odhalily, že k tomuto procesu došlo díky oxidu dusičitému, který je dalším důsledkem nadměrného spalování uhlí. K tomu se přidává skutečnost, že síran produkuje kyselé částice, které doslova otrávily celé město v okamžiku, kdy se mlha vypařila.

Výsledky tragédie

Jedna z nejhorších ekologických katastrof v historii Anglie měla důsledky velkého kalibru. Británie, rozhodnutá se v budoucnu podobné situaci vyhnout, schválila v roce 1956 zákon o ovzduší. Díky tomu bylo zakázáno veškeré použití uhlí pro průmyslové procesy, a kromě toho byla přijata řada opatření, který usilovala o použití čistší energie. Zákon byl později aktualizován v roce 1993.

Vražedná mlha z roku 1952 je jasným odrazem toho, co může znečištění ovzduší způsobit. Katastrofu, kterou mnoho bezohledných lidí nechce pochopit. Jsme odsouzeni k tom, aby se historie opakovala?

Zdroj: LR

Sdílet: