Lidstvo bude zanedlouho čelit obrovské krizi! Náš svět přichází o zdroje životně důležitého prvku

Zatímco se svět zabývá problémy jako jsou klimatické změny, nárůst hladiny moří nebo hrozba potencionální jaderné války, rýsuje se na obzoru zcela jiná krize, o které zatím nikdo nemluví. Dochází nám zdroje jednoho ze základních neobnovitelných prvků života, což podle odborníků může způsobit globální katastrofu už pro příští generaci. Pokud budeme nečinně přihlížet naše planeta vyčerpá jeho zásoby úplně.

Naše planeta přichází o zdroje jednoho z neobnovitelných prvků, důležitých pro vývoj života. Řeč je o fosforu, který je důležitou minerální látkou vyskytující se v našem organismu. Je jedním ze základních prvku života rostlin, zvířat ale i lidí. Problémem však je, že fosfor patří mezi neobnovitelné prvky a v současné době neexistují žádné známé náhražky. Oblastí, kde je možné tento prvek těžit je také velmi málo.

Jak uvádí server Science Alert, skupina 40 mezinárodních odborníků v současné době vydala varování, že pokud neuděláme nic pro zachování tohoto klíčového prvku, mohla by naše planeta vyčerpat své zásoby úplně. Při současné úrovni spotřeby fosforu, nám jeho zásoby dojdou do 80 let. Konzervativnější scénáře uvádějí 400 let od nynějška, naopak ty nejhorší scénáře hovoří o horizontu 40 let. Závěry všech těchto studií se ale shodují. Je na čase jednat, protože už naše budoucí generace mohou čelit nepředstavitelné globální katastrofě.

FOTO: Fosfátové doly v Brazílii
Fosfátové doly v Brazílii

K čemu potřebujeme fosfor a co by následovalo, kdybychom jej neměli?

Fosfor je společně s vápníkem důležitou stavební jednotkou našich kostí a zubů. Vyskytuje se však i v našem organismu, krvi a měkkých tkáních. Je velmi důležitý pro správnou funkci mozku a nervů. Hraje také důležitou roli v udržování rovnováhy mezi kyselinami a zásadami v tělních buňkách a tekutinách. Navíc je významný při tvorbě a přenosu energie, jelikož se nachází v buněčných membránách, nukleových kyselinách a sloučenině adenosintrifosfátu, která se zúčastní přenosu energie.

Fosfor se také vyskytuje ve stravě živočišného původu, proto jeho nedostatek v našem organizmu je zcela ojedinělý. Co by se však stalo, kdybychom ho neměli? Pokud by naše tělo trpělo nedostatkem fosforu, projevilo by se to křivicí, poruchou funkce ledvin a špatným ukládáním minerálních látek v kostech, ztrátou chuti k jídlu, anémií a také zvýšeným oslavením obranyschopnosti organismu a tím pádem i zvýšenou náchylností k různým infekcím.

Existuje mnoho zásadních zdrojů, bez kterých bychom nemohli žit, většina z nich je však nahraditelných. Bohužel to neplatí v případě fosforu. Nedostatečné podvědomí veřejnosti pak představuje budoucí enviromentální krizi. Současné špatné hospodaření s tímto prvkem pak jen dodává celému problému naléhavost v jeho řešení.

Zdroj: ScienceAlert.com

Sdílet:
Loading...