Letos budou hitem kola! Ty nejkrásnější cyklostezky vedou celou Evropou

Evropa je pokrytá nespočtem cyklostezek křížem krážem a dostává se tak na vrchol jedinečných destinací pro dovolené na kolech. Trasy svou náročností vyhovují jak začátečníkům, tak pokročilým cyklistům, kteří mají v nohách tisíce mil napříč celým světem.

Následující seznam a stručný popis některých z nich, nabízí opravdu rozmanité trasy, které uspokojí i ty nejnáročnější cyklisty. Od gastronomických stezek plných zastávek s výborným jídlem a vínem až po historické trasy napříč středověkými městy. Výběr tras je sestaven pro každého, kdo chce vidět z Evropy to nejlepší na dvou kolech.

Ciclovia Alpe Adria Radweg

Kudy vede: Rakousko a Itálie

Náročnost: Středně pokročilá

Cyklostezka začínající v rakouském Salzburgu je dlouhá 416 km, vede napříč Alpami a končí na středomořském pobřeží v italském městě Grado. Rakouská část je navržena tak, aby cyklistům ukázala ty největší krásy Alp, aniž byste museli překonat nemožné kopce. Italská část se pro změnu táhne podél řek a živých měst, která nabízejí zajímavé gastronomické možnosti. Dávejte pozor, protože často si lidé pletou cyklostezku s turistickou trasou, která nese stejný název.

Dunajská cyklostezka

Kudy vede: Německo a Rakousko

Náročnost: Vhodné pro začátečníky a rodiny s dětmi

Jedna z nejznámějších a skvěle sjízdných cyklotras Evropy je právě ta Dunajská. Lemuje řeku Dunaj od pramene v Německu až po Černé moře. Nejoblíbenějším úsekem trasy je pode cyklistů část dlouhá 306 km vedoucí mezi malebnou německou vesnicí Passau a Vídní v Rakousku. Na trase téměř kromě pár výjimek nepotkáte auta, a navíc jedete převážně po rovině. Cyklostezka je ideální pro cyklisty každého věku a schopností.

Cyklotrasa okolo Tater

Kudy vede: Slovensko a Polsko

Náročnost: Pokročilá trasa vhodná pro náročnější cyklisty

Trasa začíná i končí v Liptovském Mikuláši a vede přes Liptovské Matiašovce , Zuberec, Oravice, Suchá Hora, Witow, Zakopané, Lysa Polana, Tatranská Lomnica,  Podbanské, Liptovský Hrádok a zpět Liptovský Mikuláš. Celá trasa je dlouhá 205 kilometrů a převážně ji tvoří zpevněný asfalt, ovšem nevyhnete se i drsnějším úsekům a příliš strmým stoupáním. Okolní krajina je ale velmi motivující.

Flanderský pivní stezka

Kudy vede: Belgie

Náročnost: Vhodné pro začátečníky

Pokud patříte mezi milovníky piva pak musíte navštívit Flanderské hrabství na území Belgie. Najdete zde hned několik cyklostezek, které vás provedou tradičními belgickými pivovary, které produkují nejlepší pivo na světě. Trasy jsou krátké pouhých 32 až 48 kilometrů a tvoří různé smyčky.

Piva Canyon Road

Kudy vede: Černá Hora

Náročnost: vhodné pro začátečníky

Abyste se napojili na trasu Piva Canyon Road, musíte do Černé Hory přijet cestou z bosenské vesnice Vučevo. Trasa sice začíná náročnějším výjezdem na jinak nenáročnou silnici E762, která vás zavede do hluboko rokle tyčící se z šedozelených vod řeky Pivy. Dále cesta pokračuje podél řeky a vede skrz 60 tunelů, hluboký kaňon a dovede vás k letovisku Plužine, kde se můžete v řece Piva vykoupat.

Stezka Železné opony

Kudy vede: Bulharsko

Náročnost: Pokročilá

Hory, levná lázeňská města, nedotčená příroda a výborné jídlo jsou součástí trasy po bulharské části stezky Železné opony. Cesta začíná na silnici vedoucí přes údolí Tharcian, které je domovem několika vinařství. Dále trasa pokračuje na východ do hor, které tvoří hranici s Řeckem. Narazíte také na lázeňská města jako Gotse Delchev a Devin, odtud se vydáte do nedotčené přírody pohoří Rhodope.

Hebridenská cesta

Kudy vede: Skotsko

Náročnost: Středně pokročilá

Stezka je známá jako Národní cykloturistická síť (NCR), je dlouhá 297 km a vede skrz 10 ostrovů, mezi kterými vás přepraví trajekt, nebo můžete projet hrázemi. Vzdálené a klidné cesty se vinou podél drsného atlantského pobřeží a dále stoupá do kopců, které nabízejí úchvatné výhledy. Cestu vám často zkříží ovce a poníci.

Hebridenská cesta

Kudy vede: Skotsko

Náročnost: Středně pokročilá

Stezka je známá jako Národní cykloturistická síť (NCR), je dlouhá 297 km a vede skrz 10 ostrovů, mezi kterými vás přepraví trajekt, nebo můžete projet hrázemi. Vzdálené a klidné cesty se vinou podél drsného atlantského pobřeží a dále stoupá do kopců, které nabízejí úchvatné výhledy. Cestu vám často zkříží ovce a poníci.

Sdílet:
Loading...